Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Ústav pamäti národa vydal zborník o tragédii v černobyľskej elektrárni a jej dosahoch

Výbuch v jadrovej elektrárni Černobyľ a jeho vplyv na Európu a Československo, ale aj vývoj jadrovej energetiky a s ním súvisiaca ochrana zdravia a životného prostredia - to všetko sú témy, o ktorých sa hovorilo na medzinárodnej vedeckej konferencii v Bratislave. Konala sa v deň 30. výročia výbuchu štvrtého bloku černobyľskej elektrárne, teda 26. apríla 2016. Teraz Ústav pamäti národa vydal zborník sedemnástich príspevkov, ktoré na konferencii odzneli.

Pri tej príležitosti predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák poznamenal: "Je dobré, že vďaka novému zborníku ÚPN sa naši spoluobčania dozvedia viac o udalosti, ktorá sa pred 30 rokmi tragicky zapísala do dejín nielen východnej Európy. Kým už aj v komunistickom Poľsku či Maďarsku prenikali na verejnosť informácie, ako sa ľudia majú chrániť pred následkami výbuchu, československé orgány boli skúpe na slovo. Zdravý rozum vystriedala masová propaganda. A tak milióny československých občanov uverili propagande a svorne pochodovali v prvomájových sprievodoch. Nemusím sa pýtať, či zodpovední za to boli aj potrestaní...?"

Príspevky zostavovatelia rozdelili do troch hlavných častí: Černobyľ a Európa, Černobyľ a Československo, Černobyľ a pamäť. Tretí blok, v ktorom vstúpili aj zástupcovia Ústavu pamäti národa, približuje, ako černobyľskú haváriu a jej dôsledky vnímala československá Štátna bezpečnosť, ako o udalosti informoval totalitný režim v Československu a ako na to reagovali opozičné hnutia. Ponúka aj pohľad na Preteky mieru v máji 1986, keďže prvé etapy cyklisti odjazdili na Ukrajine krátko po výbuchu.

Na medzinárodnej konferencii sa zúčastnili nielen odborníci zo Slovenska, ale aj z Česka, Rakúska, Ukrajiny a Ruska. Podujatie pripravili Ústav pamäti národa, Slovenský hydrometeorologický ústavu a Slovenská akadémia vied.

Černobyľ 1986: Minulosť, dôsledky, východiská. Zostavili Alžbeta Poparová, František Neupauer, Terézia Melicherová

Černobyľ 1986: Minulosť, dôsledky, východiská. Zostavili Alžbeta Poparová, František Neupauer, Terézia Melicherová

Cena: 11.20 €.

Vytlačiť