Ústav pamäti národa si pripomenul Sviečkovú manifestáciu

V pondelok 25. marca 2013 si Ústav pamäti národa v priestoroch Bratislavského hradu pripomenul 25. výročie Sviečkovej manifestácie, ktorá sa uskutočnila v Bratislave 25. marca 1988.

Podľa slov predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka išlo o „najvýznamnejší verejný protest občanov proti normalizačnému komunistickému režimu, keď veriaci aj neveriaci občania na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave so zapálenou sviečkou v ruke manifestovali za občiansku aj náboženskú slobodu“.

Prvým podujatím bol vedecký seminár, na ktorom historici predniesli príspevky nielen o samotnej Sviečkovej manifestácii, ale aj o širšom kontexte vtedajšej situácie.

Popoludní sa uskutočnila diskusia aktérov historických udalostí, spomedzi ktorých treba spomenúť hlavne autora nápadu zorganizovať manifestáciu, pána Marián Šťastného, ako aj jeho blízkeho poradcu, bývalého predsedu Spolku Slovákov vo Švajčiarsku pána Pavla Arnolda. Diskusie sa zúčastnili aj aktivisti tajnej cirkvi a bývalí disidenti Július Brocka, Ladislav Stromček a Anton Selecký, ktorí boli prítomní na Hviezdoslavovom námestí. Podarilo sa im informovať zahraničné rozhlasové stanice, ktoré priniesli spravodajstvo o manifestácii už pár hodín po jej ukončení. Aj vďaka nim sa Sviečková manifestácia stala celosvetovo známou udalosťou.

Podujatia ústavu vyvrcholili vernisážou výstavy s názvom Sviečková manifestácia 25. marca 1988. Ide o prvú výstavu, ktorá sa venuje problematike Sviečkovej manifestácie komplexne. Návštevníci si popri textovej časti môžu pozrieť aj zaujímavé dobové exponáty, ako sú zbierky samizdatovej či pašovanej literatúry, ale aj exponáty zo súkromných zbierok bývalých disidentov a aktivistov tajnej cirkvi. Výstavu dopĺňajú audiovizuálne diela, vrátane výpovedí aktérov udalostí či dobové záznamy bezpečnostných síl zasahujúcich proti manifestácii. Výstavu si návštevníci Bratislavského hradu môžu pozrieť do 20. mája 2013.

Foto: obr.01
Foto: obr.02
Foto: obr.03
Foto: obr.04

Fotografie z otvorenia výstavy Sviečková manifestácia 25. marca 1988

Foto: Branislav Kinčok, ÚPN

Vytlačiť