Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Ústav pamäti národa si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenie množstvom zaujímavých podujatí

„November 1989 je míľnik, ktorý priniesol zásadnú zmenu do života občanov. Medzi jeho najväčšie pozitíva patrí politická pluralita, možnosť v praxi uplatňovať základné ľudské práva a náboženské slobody, slobodu cestovania či podnikania. Udalosti z Novembra 1989 v konečnom dôsledku umožnili vznik demokratickej Slovenskej republiky v januári 1993 a jej neskoršiu integráciu do európskych a atlantických štruktúr," uviedol predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ján Pálffy pri predstavovaní podujatí, ktoré ústav pripravil k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Nechýbajú medzi nimi diskusie, výstavy, prednášky na školách, medzinárodná konferencia a každoročný Festival slobody, ktorý prostredníctvom hraných a dokumentárnych filmov, či divadelného predstavenia desaťročia po páde komunistickej totality pripomenie, aká vzácna je sloboda a ako sa pred tridsiatimi rokmi rodila. Deviaty ročník multižánrového medzinárodného podujatia sa bude konať od 11. do 17. novembra 2019 v Bratislave. Počas troch úvodných dní sa v kine Lumière uskutoční medzinárodná filmová prehliadka určená v dopoludňajších hodinách študentom stredných škôl a vo večerných hodinách širokej verejnosti, vo štvrtok 14. novembra 2019 si návštevníci budú môcť v divadle Malá scéna STU pozrieť divadelné predstavenie Audiencia, ktoré napísal disident a porevolučný prezident Václav Havel. Atmosféru prelomových udalostí roku 1989 pripomenie koncert s názvom Protestsongy. Hlas slobody v Strednej Európe, na ktorom vystúpia kapely Svatopluk (ČR) s piesňami Sváťu Karáska, Mateusz Nagórski (PL) s piesňami Jacka Kaczmarskiego, združenie FG-4 (HU) s piesňami kapely Illés a skupina Jednofázové kvasenie (SR) s piesňami Slnovratu. Koncert v budove Slovenského rozhlasu je voľne prístupný pre verejnosť, jeho záznam odvysiela aj Rádio Devín. Program Festivalu slobody doplnia viaceré výstavy: Sametová/Nežná pripravená v spolupráci s Českým centrom v Bratislave (Primaciálny plác, Nádvorie sv. Juraja), Železná opona v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi pripravená v spolupráci s Istracentrom a tiež Pocta slobode na hrade Devín. Na všetky podujatia je vstup voľný. Výnimkou je slávnostné otvorenie festivalu 11. novembra 2019, kde je vstup len na pozvánky.

V rámci Festivalu slobody v Tvojom meste sa ÚPN podieľa na programe festivalov v Bardejove, Brezne, Martine, Spišskej Belej, Šintave a v Nitre.

V dňoch 12. a 13. novembra 2019 sa v priestoroch historickej budovy NR SR pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej uskutoční medzinárodná vedecká konferencia pod názvom Annus mirabilis – rok 1989 a Slovensko. Od totality k demokracii. Na podujatí vystúpi viac ako 30 slovenských aj zahraničných odborníkov medzi inými profesori Mark Kramer z Harvardovej univerzity a James Krapfl z McGillovej univerzity, zástupca riaditeľa Ruského štátneho archívu súčasných dejín v Moskve profesor Michail Prozumenščikov, či prof. Etienne Boisserie z Francúzska. Podvečerný program konferencie vyplnia diskusie okrúhleho stola za účasti expertov a aktérov historických udalostí ako Ján Budaj, Ladislav Snopko či Vladimír Ondruš.

Spomienkové podujatia pripomenú vo štvrtok 14. novembra 2019 o 13.00 h. pri budove Univerzity Komenského v Bratislave pochod bratislavských študentov zo 16. novembra 1989 a v nedeľu 17. novembra 2019 pri Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi obete Železnej opony.

Sériu vernisáží tematických výstav pre verejnosť odštartuje v stredu 13. novembra 2019 otvorenie výstavy Prvé dotyky so slobodou vo Verejnej knižnici Jána Bocatia v Košiciach. Nasledujúci deň sa v priestoroch Bratislavského hradu uskutoční vernisáž výstavy N89. Cesta k slobode, ktorá približuje priebeh a dôsledky udalostí Nežnej revolúcie na Slovensku. Výstava je spoločným dielom ÚPN, SNM a Klubu 89. V priebehu novembra si záujemcovia môžu v košickom Múzeu Vojtecha Löfflera a v bratislavskom Kine Lumière pozrieť výstavu Vtedy na Východe, vtedy na Západe, ktorá približuje dianie v dvoch najväčších slovenských mestách. Udalosti v Trnave a ďalších mestách západného Slovenska sprostredkuje putovná exteriérová výstava November 89, ktorú pripravil ÚPN v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom.

Hodnoty slobody, ktoré mnohí vnímajú prostredníctvom slobody pohybu, a rozdelenú Európu v nedeľu 17. novembra 2019 pripomenie symbolické uzavretie štátnej hranice na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Podujatie vyvrcholí spomienkou na obete Železnej opony a pochod Ahoj, Európa!

Mladšej generácii udalosti Nežnej revolúcie priblíži aj viac ako 40 prednášok a besied na školách a v knižniciach po celom Slovensku. ÚPN ich realizuje v spolupráci so samosprávnymi krajmi, orgánmi miestnej samosprávy a školami.

Pre širokú verejnosť je určený dokumentačno-vzdelávací projekt interaktívnej mapy pamätníkov, pamätných tabúľ a pamätných miest, ktoré pripomínajú obete a perzekúcie komunistickej totality. Mapa je nielen dokumentáciou pietnych miest, ale aj edukačným nástrojom vhodným pre učiteľov vlastivedy a dejepisu, či rodičov, ktorí ju budú môcť využiť pri plánovaní a počas exkurzií a výletov. Projekt realizuje ÚPN v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska a Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky. Pamätné miesta bude ÚPN postupne dopĺňať.

Veľkému záujmu verejnosti sa každoročne tešia dni otvorených dverí v Archíve ÚPN. V dňoch od 19. do 21. novembra 2019 sa návštevníci budú môcť zoznámiť s dosiaľ neznámymi dokumentmi straníckych orgánov a bezpečnostných zložiek, ale aj novozískanými fotografiami zachytávajúcimi udalosti Nežnej revolúcie.

Počas novembra a decembra budú pre záujemcov k dispozícii aj publikačné výstupy ústavu: tematické číslo časopisu Pamäť národa, obrázková kniha o páde komunistického režimu, či publikácia pre študentov stredných škôl vydaná v spolupráci s denníkom SME.

Viac informácií o Nežnej revolúcii a uvedených podujatiach nájdete na webových stránkach www.17november1989.sk a www.festivalslobody.sk.

Plagát k festivalu slobody FS 2019

Pozvánka na medzinárodnú vedeckú konferenciu ANNUS MIRABILIS ROK 1989 A SLOVENSKO

Vytlačiť