Logo

Ústav pamäti národa rozvíja spoluprácu s rakúskym veľvyslanectvom

Sviečková manifestácia, zatvorené hranice a pád Železnej opony, udalosti roku 1938 predchádzajúce vypuknutiu vojny či koniec prvej svetovej vojny - to sú udalosti, ktoré by si Rakúšania a Slováci v budúcnosti mohli spoločne pripomínať. O vzájomnej spolupráci diskutovali v Ústave pamäti národa predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák a rakúsky veľvyslanec na Slovensku Helfried Carl.

Rakúsky diplomat vyzdvihol medzinárodnú vedeckú konferenciu o havárii v jadrovej elektrárni Černobyľ. Zaujal ho aj Víkend zatvorených hraníc, teda podujatie v rámci Festivalu slobody, počas ktorého bol symbolicky uzavretý hraničný priechod medzi Slovenskom a Rakúskom na Cyklomoste slobody ponad rieku Moravu.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák víta záujem rakúskej strany a rád prisľúbil spoluprácu. Je totiž dôležité pripomínať si a vzdávať úctu obetiam historických tragédií a zároveň tieto udalosti pripomínať, aby sa viac neopakovali. Ondrej Krajňák načrtol, že v rámci spolupráce by mohlo byť prínosné zmapovať pomoc obyvateľov rakúskeho pohraničia ľuďom, ktorí utekali cez Železnú oponu. Ich ochota pomôcť sa tak môže stať vzorom pre spoločnosť.

Rokovanie predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka a rakúskeho veľvyslanca na Slovensku Helfrieda Carla.

Rokovanie predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka a rakúskeho veľvyslanca na Slovensku Helfrieda Carla.

Foto: Andrea Púčiková, ÚPN

Vytlačiť