Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

ÚPN otvára dvere pre študentov, v marci premietol dokumenty s výpoveďami prenasledovaných

Zavlečenie obyvateľov Československa do sovietskych gulagov, pašovanie náboženskej literatúry za komunizmu a prenasledovanie skautov v totalitných režimoch - to sú témy, ktoré si Ústav pamäti národa v marci pripravil pre stredoškolákov.

Počas písomných maturít, keď školy zabezpečujú pre študentov, ktorí nematurujú, často iný program, ponúkol Ústav pamäti národa premietanie filmov o období neslobody. Počas troch dní, teda od 14. do 16. marca premietli pracovníci ÚPN študentom filmy Prežili sme gulag, Stopy v snehu a Junáci z prachu. Po premietaní mali žiaci možnosť diskutovať s historikmi a pracovníkmi Ústavu a jedného premietania sa dokonca zúčastnila zástupkyňa združenia dcér politických väzňov, ktorá študentom hovorila o vlastných skúsenostiach s prenasledovaním komunistickým režimom.

Program pre študentov pripravujeme aj na máj, keď sa budú konať ústne maturity. Počas dní otvorených dverí si budú študenti môcť okrem filmov pozrieť napríklad aj archív ÚPN či stretnúť sa s politickými väzňami.

Ústav pamäti národa a ním pripravované podujatia zaradilo ministerstvo školstva medzi inštitúcie, ktoré by mali žiaci a študenti navštíviť. Stretnutia s historikmi ÚPN, ich prednášky či ponúkané filmy totiž môžu pomôcť pedagógom, aby žiakom a študentom priblížili zločinnosť totalitných režimov a lepšie bojovali proti rozširujúcemu sa extrémizmu.

Po filme Prežili sme gulag diskutoval so študentami hovorca ÚPN Peter Juščák, ktorý sa téme zavlečenia ľudí z Československa do sovietskych táborov venoval niekoľko rokov.


Študenti počas diskusie.


Študentov pred premietaním filmu Stopy v snehu privítal predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Pre študentov sú pripravené otázky, nad ktorými môžu počas filmu uvažovať.


Záber z filmu Junáci z prachu o prenasledovaní skautov v totalitných režimoch.


Po filme Junáci z prachu so študentami hovorili historici ÚPN Pavol Jakubčin (na snímke) a Pavol Makyna.

Foto: Andrea Púčiková, ÚPN

Vytlačiť