Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Uplynulo 29 rokov od Sviečkovej manifestácie

Spomienkový a modlitbový sprievod, diskusie so študentmi či historické prednášky pre verejnosť - aj takto vyzerali spomienky na Sviečkovú manifestáciu a jej násilné potlačenie.

V predvečer výročia, teda 24. marca, sa konala svätá omša s arcibiskupom Stanislavom Zvolenským a sviečkový pochod k pamätníku Sviečkovej manifestácie na Námestí Eugena Suchoňa v Bratislave. 25. marca prešiel Hviezdoslavovým námestím smerom k pamätníku modlitbový sprievod.

Hlavným organizátorom spomienkových podujatí bolo Fórum kresťanských inštitúcií, Ústav pamäti národa na programe spolupracoval.

Súčasťou programu boli premietania a diskusie pre študentov v bratislavskom kine Mladosť a otvorenie IX. ročníka projektu pre žiakov a študentov Nenápadní hrdinovia v Borovciach, kde bol v roku 1987 kruto zavraždený kňaz Štefan Polák.

Borovce v sebe nesú symboliku, povedal autor projektu a historik ÚPN František Neupauer. "Tu bol zavraždený človek, ktorého smrť zároveň prebudila a motivovala Slovákov v zahraničí, aby demonštrovali „proti zákerným vraždám veriacich" v komunistickom Československu. Tu sa zrodila najväčšia pokojná manifestácia, ktorá vyprovokovala rok revolúcií 1989," vysvetlil. Toto miesto a udalosti podľa Františka Neupauera zároveň vedú k otázkam, čo znamená obetovať to najvzácnejšie a či vo svojom okolí poznáme ľudí, ktorí boli ochotní obetovať niečo dôležité a pomohli tak svojimi postojmi prinavrátiť slobodu.

Projekt Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom vedie študentov, aby objavovali a zaznamenávali hrdinské príbehy neznámych ľudí v duchu výroku: čo sa nenapísalo, to sa nestalo. Je to najstarší kontinuálne pokračujúci dobrovoľnícky projekt svojho druhu na území krajín strednej a východnej Európy. Organizátori tento rok plánujú pre účastníkov projektu návštevu bývalej väznice komunistického režimu na území Rumunska.

Projekt pre žiakov a študentov pripravuje občianske združenie Nenápadní hrdinovia v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska, Ústavom pamäti národa, Nadáciou Konráda Adenauera, Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety a ďalšími partnermi.

Otvorenie IX. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia v Borovciach za účasti žiakov z Piešťan, Rakovíc, Boroviec a Veľkých Kostolian aj zástupcov ÚPN. S jedným so žiakov hovorí organizátor František Neupauer.
Foto: Mária Bednárová

Spomienkový sviečkový sprievod 24. marca 2017.
Foto: Patrik Zaujec


Vytlačiť