Tajné svedectvá o komunizme na Divadelnej Nitre aj v spolupráci s ÚPN

Aké boli praktiky tajných služieb komunistických režimov? Ako politická moc zasahovala do životov ľudí? A aké hrozivé svedectvá skrývajú bývalí väzni či prenasledovaní občania? Na tieto a ďalšie otázky odpovie unikátny medzinárodný projekt Asociácie Divadelná Nitra Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície, na príprave ktorého sa podieľa aj ÚPN. Po troch rokoch príprav sa teraz dostáva do finálnej etapy. Príbehy o tyranii moci zo šiestich postkomunistických krajín a od šiestich tvorivých tímov sa v svetovej premiére dostanú na divadelné dosky počas 22. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 27. septembra do 2. októbra 2013.
Uznávaní umelci zo Slovenska, Česka, Maďarska, Nemecka, Poľska a Rumunska pátrali po skrytých príbehoch v archívoch tajných polícií vo svojich domovinách, prostredníctvom svedectiev sa vracali do komunistickej éry vlastných dejín, zhovárali sa so svedkami udalostí, agentmi, obeťami, diskutovali navzájom na fórach. Autentické príbehy pretavili do scenárov dokumentárnych inscenácií, ktoré budú počas nasledujúcich mesiacov s tvorivými tímami kreovať priamo na javisku a čaká ich niekoľkotýždňové skúšobné obdobie, aby festivalovým divákom predstavili svoj pohľad na časy minulé.
Veľká medzinárodná premiéra šiestich inscenácií sa odohrá na Divadelne Nitre 2013 a bude doplnená o bohatý sprievodný program Paralelné životy Plus, ktorý ponúkne diskusie, výstavy, projekcie dokumentárnych i hraných filmov, happeningy a interaktívne hry. Následne sa inscenácie budú pravidelne uvádzať ako súčasť repertoáru koprodukčných partnerov, divadiel v jednotlivých krajinách, napríklad v Opere Národného divadla v Prahe, v Novom divadle v Krakove či v Štátnom divadle Drážďany. Dve inscenácie Paralelných životov na jeseň navštívia aj Európske hlavné mesto Kultúry Košice 2013. Rok 2014 prinesie sériu minifestivalov, ktoré predstavia všetky inscenácie divákom v Bratislave, Budapešti, Bukurešti, Drážďanoch, Kluži, Krakove a v Prahe. Ďalším významným výstupom projektu v roku 2014 bude publikácia vydaná v spolupráci s prestížnym nemeckým vydavateľstvom Theater der Zeit.
Celý projekt Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície detailne predstavuje čerstvo otvorená internetová stránka www.parallel-lives.eu, kde nájdete aktuálne informácie o projekte, jeho cieľoch, tvorcoch, koproducentoch ako aj o vznikajúcich inscenáciách dokumentárneho divadla. Pravidelne sa bude dopĺňať o aktuálne informácie, príbehy nájdené v archívoch jednotlivých krajín, fotografie či videoukážky z predstavení. Aktuálne informácie o projekte Paralelné životy sledujte na www.parallel-lives.eu, o Divadelnej Nitre na www.nitrafest.sk a http://www.facebook.com/divadelna.nitra.

Vytlačiť