Súčasťou festivalu Mene Tekel v Prahe bol aj Deň pre Slovensko
Organizátori podujatia Mene Tekel - medzinárodný festival proti totalite v Prahe pripravili v spolupráci s Ústavom pamäti národa program Väzenie bez mreží. Podujatie, ktoré sa konalo 26. februára v Kine Ponrepo, prostredníctvom videí a diskusie s pamätníkmi priblížilo príbehy detí politických väzňov.
Deti politických väzňov pre zásahy komunistickej diktatúry vyrastali v neúplných rodinách a zároveň nemohli naplno rozvíjať svoj potenciál v školách či v zamestnaní. Na pražskom festivale hovorili o svojich spomienkach na detstvo Nadežda Evansonová, Mária Jurčovičová a Eugen Korda. Program moderoval vedúci Referátu Oral history ÚPN Ján Mitáč.
Otca Nadeždy Evansonovej, ktorý pochádzal z Ruska, odvliekli po prechode frontu na jar 1945 do Sovietskeho zväzu a jeho manželka spolu s dvomi malými dcérami roky nevedela, čo sa s ním stalo. Aj správa z roku 1959, ktorá rodinu informovala o jeho smrti, len stroho uvádzala dátum úmrtia bez miesta či dôvodu, a Nadežda Evansonová dodnes nevie, kde je jej otec pochovaný.
Mária Jurčovičová zažila ako dcéra sympatizanta Demokratickej strany nielen odsúdenie a väznenie otca, ale aj násilné vysťahovanie z Bratislavy do domu bez elektriny a vody na Orave, odstrkovane v škole či prekážky v štúdiu.
Otec Eugena Kordu počas vojny pomáhal židovskému obyvateľstvu, emigroval a pracoval ako redaktor zahraničného vysielania BBC pre Československo. Po návrate domov pokračoval v práci pre denník Demokratickej strany, dokým ho Štátna bezpečnosť nezatkla a komunistická totalita neodsúdila na roky väzenia. Jeho syn nemal v čase otcovho zatknutia ani rok a tak v prvých desiatich rokoch svojho života, ktoré prežíval u starej mamy na dedine, otca prakticky nepoznal.
Festival Mene Tekel, ktorý sa stal inšpiráciou pre Festival slobody, organizujú z úcty k odkazu politických väzňov autori Daniela a Jan Řeřichovci. Program sa tento rok začal Brnianskym prológom 22. februára, presnejšie pietnym aktom v bývalej väznici na Cejle v Brne, a od nedele 24. februára pokračoval v Prahe. Návštevníkom podujatia sa za Ústav pamäti národa prihovoril počas slávnostného zahájenia v pražskom Kostole Panny Márie Snežnej Ján Mitáč.
Organizátor festivalu Mene Tekel Jan Řeřicha počas programu Deň pre Slovensko
Podujatie Väzenie bez mreží, zľava Nadežda Evansonová, Mária Jurčovičová, Eugen Korda a moderátor Ján Mitáč
Deti politických väzňov, zľava Nadežda Evansonová, Eugen Korda a Mária Jurčovičová
Slávnostné zahájenie 13. ročníka festivalu Mene Tekel v pražskom Kostole Panny Márie Snežnej
Vedúci Referátu Oral history ÚPN Ján Mitáč počas slávnostného zahájenia 13. ročníka festivalu Mene Tekel v pražskom Kostole Panny Márie Snežnej
Foto: Jiří Nedvěd
Aktualizované: 06.03.2019
Vytlačiť Tweet