Spomínajte na 23. august: Európsky deň spomienky na obete totalitných režimov

Peter Mansfeld bol najmladšou obeťou represií po revolúcii v roku 1956 v Maďarsku. Obesili ho, hoci mal sotva 18 rokov. Edek a Mala, to je história výnimočného milostné vzťahu v tábore. Po neúspešnom pokuse o útek obaja zahynuli v nemeckom koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Každý rok si Európska sieť Pamäť a solidarita (ENRS) 23. augusta pripomína obete totalitných režimov. V noci z 23. na 24. augusta bol v roku 1939 podpísaný pakt Ribbentrop-Molotov.

Pakt uzatvorený medzi nacistickým Nemeckom a Sovietskym zväzom s tajným protokolom, ktorý spustil druhú svetovú vojnu, vytvoril rámec pre koexistenciu dvoch totalitných režimov: nacistického a komunistického.

Tohto roku, s cieľom prezentovať a vysvetliť význam týchto udalostí širšej verejnosti, pripravila Európska sieť Pamäť a solidarita dve polminútové snímky, ktoré ukazujú tragický osud obetí oboch režimov. Prvá pripomína príbeh Maly Zimetbaumovej a Edeka Galińskeho, ktorým sa podarilo uniknúť z tábora Auschwitz-Birkenau, ale po dvoch týždňoch narazili na nemeckú hliadku. Žena bola zadržaná, no Galiński mohol prežiť, pretože sa mu podarilo v poslednej chvíli ukryť. Napriek tomu vyšiel z úkrytu a dobrovoľne sa vzdal Nemcom, aby bol so svojou milovanou.

V druhej snímke pripomíname tragický osud maďarského tínedžera Petra Mansfelda. Jeho dojemný príbeh, ktorý sa vzťahuje na udalosti okolo maďarskej revolúcie v roku 1956, počúvame z perspektívy jeho matky.

Oba filmy je možné vidieť od 23. augusta na webovom sídle Európskej siete Pamäť a solidarita: www.enrs.eu. Snímky sa premietali aj počas oficiálnych spomienkových slávností 23. augusta v Budapešti (Spomienkový pochod) a na stretnutí ministrov spravodlivosti stredoeurópskych štátov v Tallinne.

Dôležitým prvkom kampane Nezabudni. 23. august je aj pripnutie si odznaku s čiernou stuhou, ktoré sa distribuujú prostredníctvom inštitúcií a múzeí po celej Európe. Každý, kto má záujem o odznak, si ho môže objednať e-mailom na office@enrs.eu. Je možné stiahnuť si aj elektronickú verziu na webstránke www.enrs.eu/august-23-join-us (webová stránka v angličtine). Organizátori podporujú účasť v dlhodobej kampani s cieľom zakotviť 23. august v povedomí Európanov ako symbol spomienky na obete totalitných režimov v 20. storočí.

Európska sieť Pamäť a solidarita je medzinárodná iniciatíva s poslaním študovať, dokumentovať a šíriť poznatky o histórii Európy v 20. storočí a formovať jej pripomínanie. Osobitná pozornosť je venovaná obdobiu diktatúr, vojen a sociálneho odporu proti útlaku. Členmi siete sú Nemecko, Poľsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Rakúsko, Lotyšsko , Česká republika a Albánsko majú štatút pozorovateľov. Viac na: www.enrs.eu.

Vytlačiť