Logo

Spomienky na Sviečkovú manifestáciu - pozvánka

Pri príležitosti blížiaceho sa 28. výročia Sviečkovej manifestácie sa 23. marca 2016 sa uskutoční verejná spomienka, ktorú organizuje Fórum kresťanských inštitúcií. Ide už o 28. výročie manifestácie z 25. marca 1988, ktorá svojím jedinečným charakterom pripomína odvahu jej účastníkov verejne čeliť vtedajšej Verejnej bezpečnosti a riskovať osobnú slobodu poukázaním na neslobodný režim. Autentické video zábery manifestácie ešte stále vyvolávajú zimomriavky pri potláčaní tejto manifestácie vodnými delami so snahou rozdeliť účastníkov pokojnej manifestácie silou.

Spomienka na Sviečkovú manifestáciu bude prebiehať počas 23. až 25. marca. Dopoludnia 23. marca prebehne program na základnej škole Matky Alexie, kde sa uskutoční premietanie filmu, prednáška Patrika Dubovského z Ústavu pamäti národa, osobné svedectvo priameho účastníka a pamätníka Pavla Kosseya a následne diskusia. V ten istý deň sa v Nitre uskutoční otvorenie 8. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia s témou roka 2016: Dievčatá a ženy proti totalitám.

23. marca 2016 o 17,00 hod. sa na Námestí Eugena Suchoňa v Bratislave pri pamätníku Sviečkovej manifestácie uskutoční modlitbové Večeradlo. Samotná verejná spomienka začne o 18,00 hod. pri pamätníku Sviečkovej manifestácie na Námestí Eugena Suchoňa v Bratislave. Na verejnej spomienke vystúpia František Mikloško, iniciátor Sviečkovej manifestácie, Ivo Nesrovnal, primátor hlavného mesta SR Bratislavy, Mons. Stanislav Zvolenský, bratislavský arcibiskup a predseda Konferencie biskupov Slovenska, Ondrej Krajňák, predseda správnej rady Ústavu pamäti národa a Katarína Hulmanová, predsedníčka Fóra kresťanských inštitúcií. Podujatie moderuje Miriam Lexmann a v programe vystúpi hudobná skupina Janais.

O polnoci z 24. na 25. marca 2016 sa uskutoční Krížová cesta v Marianke na pamiatku každoročného putovania v časoch totality v túto noc.

Spomienka sa uskutočňuje pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku. Viac informácií o programe môžete nájsť na webovej stránke www.svieckovamanifestacia.sk

Vytlačiť