Logo

Spomienkové podujatie venované Karolovi Noskovičovi

Pri príležitosti 85. výročia narodenia zorganizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska spomienkový večer venovaný Karolovi Noskovičovi (1933 – 2011).

V kultúrnom dome v Pezinku 9. marca 2018 sa program začal premietaním dokumentárneho filmu Ústavu pamäti národa Ako som mal začať 3. svetovú vojnu. Následne si na Karola Noskoviča zaspomínali Marián Gula z Ústavu pamäti národa, dcéry Ingrid Noskovičová a Anita Kokavcová a členovia konfederácie Peter Sandtner, Peter Chromý, Eva Beláčiková, Stanislav Pátek a Jaroslav Žilák.

Karol Noskovič bol v decembri 1951 za rozširovanie protikomunistických letákov odsúdený na šesť rokov odňatia slobody. Trest si odpykával v Jáchymove a v Ostrave, kde pracoval v uhoľných baniach. V rokoch 2004 až 2008 bol predsedom Konfederácie politických väzňov Slovenska. V rokoch 2003 až 2009 pôsobil ako člen Správnej rady Ústavu pamäti národa. V roku 2008 u prezident Slovenskej republiky udelil Rad Ľudovíta Štúra III. triedy za mimoriadne zásluhy o ľudské práva a demokraciu.

Karol Noskovič (zdroj: KPVS)

Karol Noskovič (zdroj: KPVS)

Marián Gula pri spomienkovom prejave (zdroj: Katarína Smiešková)

Marián Gula pri spomienkovom prejave (zdroj: Katarína Smiešková)


Vytlačiť