Spomienkové podujatie v Dunajskej Strede
25. októbra 2016 sa pri príležitosti 60. výročia Maďarskej revolúcie konalo v Dunajskej Strede spomienkové podujatie. Zorganizovali ho Ústav pamäti národa a mesto Dunajská Streda. Zástupcovia mesta a ÚPN si pri Pamätníku obetiam diktatúr uctili pamiatku obetí maďarskej revolúcie v roku 1956.
Spomienkovú slávnosť otvoril zástupca primátora mesta Dunajská Streda, Zoltán Horváth. Po ňom predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák pripomenul úlohu ÚPN: „Musíme pamätať na obete zločineckých režimov, aby sa neopakovali." Dodal, že aj „pred pár rokmi na Festivale slobody premietali dokumentárny film maďarských autorov s názvom „Zločin a beztrestnosť", ktorý vypovedá o cynizme Bélu Biszkuho, jedného z vodcov krvavých represálií po roku 1956. Priznal, že svoje skutky neľutuje a keby to mohol urobiť znovu, tak by to urobil... Táto spomienka na obete je v mnohom výnimočná. Bezprostredne sa netýka iba obetí na našom území, ale predovšetkým na území našich južných susedov, ktorí sa pred 60 rokmi postavili na odpor komunistickému režimu."
Slávnostné podujatie pokračovalo v Mestskom kultúrnom stredisku, prístupné pre študentov a verejnosť. Historik Branislav Kinčok z ÚPN predniesol pred zaplnenou sálou referát na tému Maďarská revolúcia 1956 a Slovensko. Potom premietli autentické dokumenty z revolučného diania z Budapešti a svedectvá z okupácie 1968.
Rok 1956 bol v Maďarsku rokom, kedy sa začal proces postupnej destalinizácie. Nespokojní intelektuáli, študenti a robotníci sa začali dožadovať demokratizácie verejného života. Napriek zákazu prebehla 23. októbra 1956 v Budapešti študentská demonštrácia. Študenti žiadali odchod sovietskych vojsk z Maďarska a povolenie existencie politických strán. Táto demonštrácia vyústila do krviprelievania aj vo viacerých maďarských mestách. Na druhý deň, 24. októbra zasiahli už aj sovietske vojská a na ďalší deň 25. októbra 1956 došlo počas obrovskej demonštrácie pred parlamentom k streľbe, počas ktorej zahynulo viac ako 200 ľudí. Výsledkom týchto udalostí bolo vytvorenie novej vlády, ktorá avizovala splnenie základných požiadaviek demonštrantov – predovšetkým odchod sovietskych vojsk z Maďarska. Avšak 30. októbra rozhodlo sovietske vedenie o novej intervencii do Maďarska, nakoľko sa obávalo vystúpenia Maďarska zo sovietskeho bloku, čo by mohlo byť motívom aj pre ďalšie krajiny. Intervencia sa začala 4. novembra 1956 a mala za následok smutnú bilanciu – 16 tisíc zranených, okolo 300 popravených, 22 tisíc uväznených, 13 tisíc internovaných.
Vedenie KSČ tieto zákroky v Maďarsku podporovalo, odsúdilo konanie maďarských demonštrantov a vyzdvihovalo priateľské vzťahy so ZSSR. Zároveň využilo porážku maďarskej revolúcie na zostrenie kontroly nad spoločnosťou, zintenzívnilo represiu proti oponentom režimu a cirkvi a zahájilo novú vlnu kolektivizácie poľnohospodárstva.
Spoločné podujatie mesta Dunajská Streda a Ústavu pamäti národa sa v meste, ale hlavne medzi študentmi stretlo s veľkým záujmom a je príspevkom k úsiliu o spoločné hľadanie historickej pravdy z obdobia neslobody.
Príhovor Patrika Dubovského, riaditeľa sekcie vedeckého výskumu ÚPN.
Príhovor predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka.
Kladenie vencov predstaviteľmi ÚPN.
Študenti škôl počas spomienkovej slávnosti v Dunajskej Strede.
Študenti počas prednášky k Maďarskej revolúcii.
Zľava: Patrik Dubovský, riaditeľ sekcie vedeckého výskumu, Ondrej Krajňák, predseda SpR ÚPN, Pavol Kossey, riaditeľ sekretariátu ÚPN, Peter Jašek a Branislav Kinčok, sekcia vedeckého výskumu ÚPN.
Foto: Mesto Dunajská Streda