Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Spomienka na zavraždeného kňaza Štefana Poláka

V Borovciach pri Piešťanoch si začiatkom októbra pripomenuli 30. výročie násilnej smrti miestneho farára, kňaza Štefana Poláka.

Štefan Polák zomrel potom, ako ho na jeho fare doteraz neznámi páchatelia mlátili, bodali a priviazali k radiátoru v noci zo 7. na 8. októbra 1987. Vraždu vyšetrovala Verejná bezpečnosť aj Štátna bezpečnosť, ktorá však svoje zistenia neposúvala kriminalistom. Štátne orgány zo zločinu obvinili a odsúdili Ladislava Macháča, ktorý bol však pre nedostatok dôkazov prepustený. Po niekoľkých rokoch našli aj jeho zabitého na železničnom násype. Viaceré okolnosti a súvislosti naznačujú účasť Štátnej bezpečnosti v tomto prípade a zadávajú dôvody pre podozrenia z marenia zodpovedného vyšetrenia prípadu. Ani tridsať rokov po tragédii verejnosť nepozná pravdu o tom, čo sa skutočne stalo.

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák počas spomienky v Borovciach pripomenul, že nedávno vyšla v časopise ÚPN Pamäť národa štúdia tohto prípadu. "Hoci vyšetrovatelia aj orgány činné v trestnom konaní nás už tridsať rokov presviedčajú, že páchateľ je neznámy, obávam sa že nie sme a že ani nebudeme schopní tomu nikdy uveriť, a to dovtedy, pokiaľ sa v spoločnosti nenájde skutočný páchateľ a ozajstná vôľa vyrovnať sa s minulým režimom," povedal. "Je dôležité, aby vinníci boli spravodlivo potrestaní, lebo dôsledky nepotrestaných zločinov nás pomaly, ale isto dobiehajú."

Ondrej Krajňák verejne poďakoval za svedectvo kňaza Štefana Poláka, ktorý sa stal morálnou autoritou a vydal svedectvo viery, odvahy a statočnosti.

Súčasťou programu počas spomienkového víkendu 6. až 8. októbra bola prednáška historika Ústavu pamäti národa Patrika Dubovského o tom, čo o tragickom prípade hovoria archívy komunistických bezpečnostných zložiek, aj otvorenie Pamätnej zóny Štefana Poláka, kde bola inštalovaná výstava o Sviečkovej manifestácii.

Pamätnú tabuľu Štefanovi Polákovi posvätil trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Pamätnú tabuľu Štefanovi Polákovi posvätil trnavský arcibiskup Ján Orosch.

Pamätná tabuľa kňazovi Štefanovi Polákovi.

Pamätná tabuľa kňazovi Štefanovi Polákovi.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák počas prejavu na spomienkovej slávnosti.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák počas prejavu na spomienkovej slávnosti.

Foto: František Neupauer, ÚPN

Plagát k 30.výročie násilnej smrti kňaza Štefana Poláka

Vytlačiť