Spomienka na pochod bratislavských študentov 16. novembra 1989

Študentov, ktorí sa 16. novembra 1989 rozhodli protestovať proti stavu spoločnosti a žiadať reformy, demokraciu, akademické a občianske slobody, si v deň 29. výročia pochodu pripomenuli účastníci spomienky pred Univerzitou Komenského v Bratislave.

Na podujatie, ktoré zorganizovali Ústav pamäti národa a Univerzita Komenského, prišli mnohí priami účastníci študentského pochodu z novembra 1989. Za protestujúcich študentov sa zúčastneným prihovoril Radoslav Števčík: "Práve nespokojnosť nás študentov s tým, že sa učíme len jednu pravdu a ten, kto má iný názor, je nepriateľ, nás primälo k tomu, aby sme sa ozvali. Som veľmi rád, že sme my občania po roku 1989 na seba prevzali osud tejto krajiny v zmysle slobody a demokracie."

"Mladí ľudia našli aj v prostredí neistoty odvahu vyjadriť svoj názor s nespokojnosťou vtedajšej doby. Študenti boli vždy predvojom názorov, ktoré mali byť výbojom v spoločnosti, a preto im prajem, aby aj naďalej mali odvahu vyjadrovať svoj názor a bojovali o zachovanie a upevnenie možnosti slobodne a bez rizika sa vyjadrovať nielen v akademickej obci, ale i v celej spoločnosti," povedal na podujatí rektor UK Karol Mičieta.

Odvahu mladých ľudí vyzdvihol aj podpredseda Ústavu pamäti národa Ján Pálffy: "Iste nie je náhoda, že v roku 1989 to boli práve študenti, ktorí odvážne zdvihli svoje hlavy. Odmietali totiž pasívne prežiť svoje životy v totalitnom režime."

Účastníci spomienky na znak úcty položili vence k pamätnej tabuli, ktorá zobrazuje dve ruky naťahujúce sa k sebe a symbolizuje tak ľudskú reťaz vytvorenú bratislavskými študentmi.

Účastníci študentského pochodu zo 16. novembra 1989

Účastníci študentského pochodu zo 16. novembra 1989

Foto: Andrea Púčiková, ÚPN

Vytlačiť