Logo

Spomienka na obete komunizmu pri pamätníku na bratislavskom Jakubovom námestí

Obete komunizmu si pri pamätníku na Jakubovom námestí v Bratislave spoločne 22. februára pripomenuli bývalí politickí väzni, zástupcovia Ústavu pamäti národa a starosta bratislavského Starého Mesta Radoslav Števčík. Pietna spomienka bola súčasťou série podujatí, ktoré Ústav pamäti národa pripravil pri príležitosti 70. výročia komunistického prevratu v Československu.

"Okrem zničených životov komunistický režim spáchal obrovský zločin na morálke ľudí v tejto krajine. Nezabúdajme na obete komunizmu, nedovoľme zľahčovať zločiny tohto režimu," vyzval starosta mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Radoslav Števčík. "Verím, že sme dnes spoločne s ÚPN založili novú tradíciu a pri pamätníku obetiam komunizmu na Jakubovom sa odteraz budeme stretávať každý rok."

František Mikloško, ktorý sa pietnej spomienky nemohol zúčastniť, v sprostredkovanom prejave zdôraznil, že na obete komunizmu nesmieme zabudnúť. Rovnako vyzdvihol statočnosť prenasledovaných, ktorí vydržali roky perzekúcie a desaťročia v pozícii občanov tretej triedy, lebo boli presvedčení o svojej pravde a zostali jej verní. "Vďaka týmto ľuďom sme sa po páde komunizmu mohli spokojne pozrieť do očí slobodným národom Európy i sveta. Ich odkaz sme ale nedokázali doteraz dostatočne tlmočiť ani týmto slobodným národom, ani nám samým. Tieto obete netrpeli totiž roky vo väzeniach v prvom rade pre väčší rast HDP, ale trpeli pre zachovanie ľudskej dôstojnosti, pre svoje náboženské i občianske presvedčenie, pre túžbu po slobode a slušnom živote," napísal.

Historik Vladimír Palko z Ústavu pamäti národa pripomenul, že odporcovia komunizmu a ich rodiny sa po prevrate vo februári 1948 stali obeťami krutého prenasledovania - boli väznení, zatváraní do táborov nútenej práce a uránových baní, prichádzali o prácu, majetok, strechu nad hlavou aj o dôstojný život. "Dobrou správou je, že z utrpenia prenasledovaných vzišli až neuveriteľné príbehy preukázanej odvahy, ochoty obetovať svoj život za zdravie a bezpečie iných, ale aj príbehy otvoreného odporu proti režimu," povedal Vladimír Palko počas pietnej spomienky. Dodal, že tieto príbehy sme povinní si pripomínať a do veľkej miery sa nimi nechať inšpirovať, aby obete konkrétnych ľudí, ktorí tu už medzi nami väčšinou nie sú, mali zmysel.

Starosta mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Radoslav Števčík počas pietneho aktu položenia vencov k pamätníku obetiam komunizmu na Jakubovom námestí.

Historik Vladimír Palko počas pietneho aktu položenia vencov k pamätníku obetiam komunizmu na Jakubovom námestí.

Na pietnej spomienke sa zúčastnili aj zástupcovia združení bývalých politických väzňov.

Na pietnej spomienke sa zúčastnili aj zástupcovia združení bývalých politických väzňov.

Prejav Františka Mikloška sprostredkoval účastníkom pietnej spomienky riaditeľ Sekcie vedeckého výskumu ÚPN Peter Jašek.

Pamätník obetiam komunizmu na Jakubovom námestí v Bratislave.

Foto: Andrea Púčiková, ÚPN

Vytlačiť