Logo

Spomienka na mučených a deportovaných za čias totality

Utrpenie nespravodlivo prenasledovaných a výročie likvidácie reholí v Československu pripomenula pietna spomienka pri pamätníku mučeným, umučeným a deportovaným za komunizmu na cintoríne v Poprade - Veľkej.

Niekdajší politickí väzni pripravili toto stretnutie na 12. apríla, teda deň pred výročím takzvanej Akcie K, počas ktorej príslušníci komunistickej národnej bezpečnosti, ľudových milícii, Štátnej bezpečnosti a niekde aj armády vnikli do mužských kláštorov v celom Československu. V rámci tejto tajnej akcie ŠtB v noci z 13. na 14. apríla 1950 na Slovensku internovali 881 rehoľníkov z jedenástich reholí. Tieto udalosti dostali aj pomenovanie Barbarská noc.

Obete totality si pripomenuli členovia Konfederácie politických väzňov Slovenska, Svetového združenia bývalých československých politických väzňov a Politickí väzni - Zväzu protikomunistického odboja. Pamiatku prenasledovaných si uctil aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.

Predseda Správnej rady pripomenul dôležité poslanie ÚPN strážiť a pripomínať pravdu o minulosti a varoval pred deformovaním pravdy aj pretrvávajúcou nespravodlivosťou, ktorá sa týka bývalých príslušníkov ŠtB a nimi poberaných výsluhových dôchodkov aj za obdobie, kedy škodili. Zdôraznil, že dnes požívajú vyššiu dôveru na súdoch ako listinné dôkazy, ktoré sami vytvorili. "Je preto dôležité, aby sme neustále pripomínali zločineckú minulosť, lebo tomu, kto ju nepozná, hrozí, že si ju zopakuje," povedal Ondrej Krajňák.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák počas pietnej spomienky pri pamätníku obetiam komunizmu na cintoríne v Poprade - Veľkej pripomenul nezmyselné množstvo obetí režimu.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák počas pietnej spomienky pri pamätníku obetiam komunizmu na cintoríne v Poprade - Veľkej pripomenul nezmyselné množstvo obetí režimu.

Foto: Branislav Bednár

Vytlačiť