Logo

Spomienka na Hartmuta Tautza

Ústav pamäti národa vzdal symbolickým položením kvetov úctu Hartmutovi Tautzovi, ktorý prišiel o život ako osemnásťročný na úteku za slobodou v noci z 8. na 9. augusta 1986.

Hartmut Tautz, ktorý pochádzal z východonemeckého Magdeburgu, prišiel v lete po maturite do Bratislavy a Železnú oponu chcel prekonať v Petržalke. 8. augusta 1986, teda pred 31 rokmi, prestrihal hraničné drôty, no skrat na signálnej stene zalarmoval pohraničnú stráž a tá začala pátrať po "narušiteľovi" aj so služobnými psami cvičenými na "útok na voľno".

Psy Hartmuta Tautza dobehli a zaútočili na neho, pohraničníci ho našli doráňaného približne dvadsať metrov od rakúskeho územia. Najskôr obhliadli miesto a zisťovali, či nemal Hartmut Tautz spoločníka, až potom ho odviezli na rotu pohraničnej stráže. Privolaný lekár ho dal previezť do nemocnice, kde necelé tri hodiny po útok zomrel. Podľa súdnych znalcov sa to nemuselo stať, ak by bol včas dostal kvalifikovanú lekársku pomoc, keďže zranenia samé osebe neboli nezlučiteľné so životom.

Hartmutovi Tautzovi, mladému talentovanému hudobníkovi, ktorý riskoval život v snahe žiť slobodne, bol vlani - tridsať rokov po jeho smrti - odhalený pamätník v slovensko-rakúskom pohraničí, blízko miesta tragickej udalosti. Umelecké dielo, ktoré pripomína jeden zbytočne stratený život, vytvoril František Guldan a jeho osadenie podporili Bratislavský samosprávny kraj, Ústav pamäti národa a Platforma európskej pamäti a svedomia.

Pamätník venovaný Hartmutovi Tautzovi stojí pri ceste v slovensko-rakúskom pohraničí a pripomína tak okoloidúcim existenciu Železnej opony a kruté opatrenia na stráženie hraníc v minulosti.

Pamätník venovaný Hartmutovi Tautzovi

Pamätník venovaný Hartmutovi Tautzovi - kytica ÚPN s odkazom Nezabúdame

Foto: Andrea Púčiková, ÚPN

Vytlačiť