Logo

Projekcia filmu STOPY V SNEHU s diskusiou v Žiline - pozvánka

V rámci festivalu Jeden svet 2016 sa v piatok 29. januára 2016 o 16.30 hod v priestoroch Nadácie POLIS, Mariánske námestie 31, Žilina, uskutoční diskusia na tému pašovania literatúry do Československa v období neslobody spojená s premietnutím dokumentu s produkcie ÚPN pod názvom „Stopy v snehu".

Hosťami diskusie budú Marián Balázs, publicista, šéfredaktor internetového Global magazínu (aj v úlohe moderátora), Patrik Dubovský, riaditeľ Sekcie vedeckého výskumu, Ústav pamäti národa, Alojz Gabaj, väznený za prenášanie náboženskej literatúry, ocenený Pamätnou medailou Za odpor proti totalitnému režimu a Peter Žaloudek, ocenený Pamätnou medailou Za odpor proti totalitnému režimu. O hudobnú vsuvku sa postarajú Ondrej Tkáč a Stanley zo slovenskej gospelovej legendy Kapucíni & Stanley.

Komunistický režim v Československu v rokoch 1948 – 1989 neumožňoval občanom slobodný prístup k informáciám. Zavedená bola cenzúra, mnohí autori zakázaní, súkromné vydavateľstvá zrušené a náboženská literatúra takmer neexistovala. Ústredným motívom dokumentu Slavomíra Zrebného z Ústavu pamäti národa je príbeh troch kamarátov, ktorým sa stalo osudným prenášanie náboženskej literatúry. Alojz Gabaj, Branislav Borovský a Tomáš Konc boli 12. decembra 1983 na československej hranici s Poľskom zatknutí, väznení a odsúdení na trest odňatia slobody. Súdny proces vyvolal protest verejnosti a na medzinárodnom poli sa mladých chlapcov zastal aj americký prezident Ronald Reagan. Dokument Stopy v snehu mapuje nielen samotné pašovanie literatúry, ale aj tlačenie kníh, samizdatov a ich distribúciu. Súčasne objasňuje motivácie ľudí, ktorí nezištne riskovali vlastnú slobodu, aby napomohli k vnútornej slobode ostatných.

Podujatie organizujeme v rámci festivalu Jeden svet 2016 v Žiline.

Vstup je voľný.

Udalosť na facebooku: www.facebook.com/events/1021908381189048

Vytlačiť