Prelomové rozhodnutie: Zabitie utečenca bolo trestným činom, rodina má právo na odškodné

Bratislava/Praha, 14. marec 2017. Okresný súd Bratislava I prelomovým rozhodnutím plne rehabilitoval Hartmuta Tautza, 18-ročného utečenca zabitého psami Pohraničnej stráže na hranici Československa s Rakúskom v roku 1986. Hartmutova rodina má právo na odškodné od Slovenskej republiky. Platforma európskej pamäti a svedomia víta rozhodnutie súdu ako prvé uznanie toho, že zabitie utečenca bolo trestným činom. Trestné stíhanie páchateľov musí nasledovať.

Počas 28 rokov od pádu komunizmu nebola dosiahnutá prakticky žiadna spravodlivosť za zabíjanie utečencov snažiacich sa utiecť cez Železnú oponu v bývalom Československu. Platforma európskej pamäti a svedomia v rámci projektu Justice 2.0 identifikovala zabíjanie civilistov utekajúcich na Západ počas komunizmu ako zločin proti ľudskosti. Platforma podala trestné oznámenia v Nemecku a Poľsku v prípadoch zabíjania nemeckých a poľských občanov na československých hraniciach.

Okresný súd Bratislava I vydal 13. marca prelomové rozhodnutie. Hartmut Tautz, 18-ročný utečenec z Východného Nemecka, ktorého ťažko zranili psy Pohraničnej stráže a bol ponechaný zomrieť, bol plne rehabilitovaný na základe zákona č. 119/1990 o súdnej rehabilitácii. Rodina následne od Slovenskej republiky dostane za jeho smrť finančné odškodné.

Tento úspech sa podaril vďaka obetavej práci JUDr. Lubomíra Müllera, advokáta zastupujúceho rodinu, ktorý neúnavne pracuje na rehabilitáciách ľudí nespravodlivo stíhaných počas komunizmu a vyhral už niekoľko stoviek podobných súdnych rozhodnutí. "Ide o prvé a precedentné rozhodnutie slovenského súdu, ktorým je vyjadrená morálna satisfakcia obeti Železnej opony," povedal Dr. Lubomír Müller.

"Ústav pamäti národa vníma rozhodnutie súdu ako prelomové. Konečne po mnohých desaťročiach sa dostalo trúchliacej rodine morálneho zadosťučinenia. V doterajšej praxi slovenskej justície je to mimoriadny úspech," zhodnotil predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák.

"Teraz sa otvorili dvere pre všetky rodiny obetí Železnej opony, aby sa vybrali rovnakou cestou," povedala riaditeľka Platformy Neela Winkelmann.

Tiskova sprava k rozhodnutiu bratislavskeho sudu.

Ilustračné foto: Jim Killock, flickr.com

Vytlačiť