Predseda ÚPN Krajňák na MZV aj o získaní dokumentov vojenskej kontrarozviedky z českého archívu

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák vyvíja snahu o získanie chýbajúcich dokumentov slovenskej proveniencie do archívu ÚPN. Jedná sa o časť personálnej dokumentácie príslušníkov ŠtB, a všetkých fondov III. správy ZNB - vojenskej kontrarozviedky na Slovensku lokalizovaných útvarov, ktorých pôvodcom bola ŠtB v bývalej SSR.

Spisy sa doteraz nachádzajú v Archíve bezpečnostných služeb v Kanicích v Českej republike. Tie doteraz neboli delimitované na Slovensko, napriek zmluve medzi ministerstvami obrany oboch štátov z roku 2007. Uviedol to počas pracovného rokovania s podpredsedom vlády SR a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslavom Lajčákom, ktoré sa uskutočnilo 2. júna 2014 v Bratislave.

Požiadal ho o riešenie nedodržania dohody o delimitácii dokumentov zo strany Českej republiky. Dokumenty boli v rozpore so zmluvou delimitované na jeseň roku 2007 do novovzniknutého Ústavu pro studium totalitních režimů a Archívu bezpečnostních složek v Prahe a všetky doterajšie rokovania s predstaviteľmi uvedeného ústavu boli doteraz neúspešné.

Krajňák bude vo svojej iniciatíve pokračovať aj rokovaním na Ministerstve obrany SR, Ministerstve vnútra SR, ako aj na Ústave pro studium totalitních režimů v Prahe. S ministrom Lajčákom prerokovali aj možnosti vzájomnej spolupráce pri zahraničných aktivitách ÚPN, ale aj pomoci súvisiacej so záchranou historických pozostalostí po Slovákoch žijúcich v zahraničí a ich presune do archívu ÚPN.

Vytlačiť