Predseda Správnej rady ÚPN Ivan Petranský sa zúčastnil rokovania Európskej siete úradov spravujúcich písomnosti bývalých bezpečnostných zložiek

11. 10. 2010

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ivan Petranský sa v dňoch 7. a 8. októbra 2010 zúčastnil rokovania Európskej siete úradov spravujúcich písomnosti bývalých bezpečnostných zložiek, ktoré sa uskutočnilo vo Varšave.

Predstavitelia úradov združených v rámci siete informovali o situácii, v akej sa jednotlivé inštitúcie v súčasnosti nachádzajú. Na stretnutí zvolili nové vedenie tohto medzinárodného združenia.

V piatok 8. októbra sa uskutočnila sv. omša za Janusza Kurtyku, prezidenta Instytutu Pamięci Narodowej (partnerskej organizácie Ústavu pamäti národa), ktorý tragicky zahynul v apríli 2010 pri havárii lietadla vezúceho poľskú delegáciu na spomienkovú slávnosť 70. výročia katyňského masakra.

Členmi siete sú úrady, spravujúce písomnosti totalitných bezpečnostných zložiek krajín bývalého východného bloku – Bulharska, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska a Slovenska. Združenie bolo založené v Berlíne v roku 2008.

Vytlačiť