Logo

Pracovná cesta Predsedu SpR ÚPN v Českej Republike

Dňa 22.9.2016 navštívil predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák spolu s koordinátorom zahraničnej spolupráce ÚPN Marianom Turzom v Prahe riaditeľku Platformy Pamäť a Svedomie Dr. Neelu Winkelmannovú – Heyrovskú.

Vyhodnotili spoločnú spoluprácu v podobe medzinárodného Summitu Ministrov spravodlivosti, ktorá sa uskutočnila v auguste 2016 v Bratislave a načrtli aj možnosti ďalšej spolupráce a postupu pri odškodnení obetí zabitých na hranici počas komunistického režimu v Československu.

Dr. Neela Winkelmannová – Heyrovská informovala predseda Správnej rady ÚPN o aktivitách spojených s podávaním trestných oznámení na Generálnu prokuratúru v Nemecku pre zločiny proti ľudskosti. Podania sa týkali zabitých nemeckých občanov na Československej štátnej hranici a podľa právnej definície zločinov proti ľudskosti sú nepremlčateľné.

Vo večerných hodinách, za účasti vedenia ÚSTR a ÚPN, riaditeľov Zdenka Hazdru a Ondreja Krajňáka v priestoroch knižnice Jána Langoša na Siwiecovej ulici prebehla aj oslava desiateho výročia vydávania časopisu ÚSTR Paměť a dějiny.

Svojim vystúpením podujatie obohatil aj známy český pesničkár Jiří Deděček.

Na druhý deň 23.9.2016 sa zástupcovia ÚPN stretli na pôde slovenského veľvyslanectva v Prahe so slovenským veľvyslancom Petrom Weissom a informovali ho o činnosti a aktivitách ÚPN. Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák pozval pána veľvyslanca na nadchádzajúci Festival slobody do Bratislavy.

Dr. Neela Winkelmann – Heyovská, Výkonná riaditeľka Platformy európska pamäť a svedomie v pracovnom rozhovore s predsedom SpR ÚPN Ondrejom Krajňákom.

Dr. Neela Winkelmann – Heyovská, Výkonná riaditeľka Platformy európska pamäť a svedomie v pracovnom rozhovore s predsedom SpR ÚPN Ondrejom Krajňákom.

Predseda SpR ÚPM Ondrej Krajňák v príhovore v „Knihovne Jana Langoše“ v Prahe pri príležitosti 10. výročia vydávania časopisu ÚSTR „Paměť a dejiny“.

Predseda SpR ÚPM Ondrej Krajňák v príhovore v „Knihovne Jana Langoše" v Prahe pri príležitosti 10. výročia vydávania časopisu ÚSTR „Paměť a dejiny".

Predseda SpR ÚPM Ondrej Krajňák v príhovore v „Knihovne Jana Langoše“ v Prahe.

Predseda SpR ÚPM Ondrej Krajňák v príhovore v „Knihovne Jana Langoše" v Prahe.

Predseda SpR ÚPN Ondrej Krajňák s Petrom Weissom, slovenským veľvyslancom v Prahe.

Predseda SpR ÚPN Ondrej Krajňák s Petrom Weissom, slovenským veľvyslancom v Prahe.

Foto: Marian Turza, ÚPN
Vytlačiť