Logo

Posledná pocta ÚPN Jánovi Chryzostomovi kardinálovi Korcovi na pohrebe v Nitre

31. októbra sa v Nitre konal pohreb kardinála Jána Chryzostoma Korca. Bývalého nitrianskeho biskupa, ktorý zomrel 24. októbra 2015, pochovali v dolnej lodi katedrálneho chrámu svätého Emeráma, ako si to sám želal. Pohrebnej svätej omši a obradom pochovania do hrobu predsedal krakovský arcibiskup kardinál Stanisław Dziwisz.

Obrancu viery, vlasti a človeka si prišli poslednýkrát uctiť rodina, priatelia, známi, vysokí cirkevní predstavitelia, medzi nimi aj predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák, biskupi vrátane troch kardinálov, stovky kňazov, rehoľníkov a predstavitelia politického a spoločenského života a tisícky ľudí. Prítomní boli aj najvyšší ústavní činitelia – prezident SR Andrej Kiska, predseda NR SR Peter Pellegrini a predseda vlády SR Robert Fico. Ondrej Krajňák položil ku katafalku smútočný veniec v mene ÚPN a poklonil sa pamiatke zosnulého kardinála. Svätú omšu, pred ktorou vystavili rakvu s telesnými pozostatkami zosnulého kardinála na Námestí Jána Pavla II., koncelebrovali emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov kardinál Jozef Tomko, emeritný kolínsky arcibiskup kardinál Joachim Meisner, apoštolský nuncius na Slovensku Mario Giordana, bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS Stanislav Zvolenský a nitriansky diecézny biskup Viliam Judák.

Z námestia ju potom v liturgickom sprievode za zvuku zvonov preniesli do katedrály. Sprevádzať otca kardinála na jeho poslednej pozemskej ceste spolu prišli tisícky ľudí, ktorí zaplnili areál Nitrianskeho hradu v Nitre. V závere svätej omše spomínali na kardinála viacerí rečníci, ako Jozef kardinál Tomko, predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský, ktorý prečítal i telegram Svätého Otca Františka k úmrtiu kardinála Korca, list Adolfa Nicolasa, generálneho predstaveného Spoločnosti Ježišovej, do ktorej zosnulý kardinál patril, prečítal P. Rudolf Uher SJ, provinciál Slovenskej provincie Spoločnosti Ježišovej predseda vlády SR Róbert Fico a primátor mesta Nitra Jozef Dvonč. V mene generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) Miloša Klátika sa prítomným prihovoril Milan Krivda, biskup Západného dištriktu ECAV na Slovensku. Za kňazov a veriacich Nitrianskej diecézy spomínal na kardinála kňaz Jozef Varhaník. V mene hnutí a spoločenstiev, ktoré v minulosti viedol kardinál Korec, si uctila zosnulého nitrianskeho emeritného biskupa predsedníčka Fóra kresťanských inštitúcií Kataríny Hulmanová. V závere pridal rozlúčkovú báseň Teodor Križka.

Kardinál Korec sa narodil 22. januára 1924 v Bošanoch. Dňa 15. septembra 1939 vstúpil v Ružomberku do rehole jezuitov. Po likvidácii reholí a kláštorov v roku 1950 bol 1. októbra 1950 tajne vysvätený v Rožňave za kňaza a po uväznení a internovaní takmer všetkých oficiálnych biskupov bol ako 27-ročný 24. augusta 1951 tajne vysvätený za biskupa. Pracoval ako robotník a tajne vyvíjal aktívnu apoštolskú činnosť. V roku 1960 bol zaistený a odsúdený na 12 rokov za vlastizradu pre náboženskú činnosť medzi študentmi. Po rokoch väzenia v Prahe na Pankráci, Ruzyni a Valdiciach sa v roku 1968 zapojil do obnovy náboženského života. V roku 1969 ho prijal na osobitnej audiencii pápež Pavol VI., ktorý mu odovzdal vlastné biskupské insígnie. Štát mu však nedal súhlas k pastorácii, a tak ďalších 20 rokov pôsobil tajne, pričom bol považovaný za vedúcu autoritu umlčanej Cirkvi na Slovensku. Pracoval naďalej ako robotník, naposledy ako opravár výťahov v Petržalke. V dobe svojho tajného biskupského pôsobenia vysvätil 120 kňazov. Po páde totalitného režimu sa najprv v januári 1990 stal rektorom Kňazského seminára v Bratislave. Vo februári 1990 ho Ján Pavol II. menoval na nitriansky biskupský stolec, o rok neskôr mu udelil kardinálsky purpur. Nitriansku diecézu kardinál Korec spravoval do roku 2005. Po odchode z biskupskej služby v roku 2005 žil až do svojho úmrtia v Nitre. Zomrel v sobotu 24. októbra 2015. Pochovali ho na mieste, kde si sám želal. Je autorom najmenej šesťdesiatich diel s prevažne duchovnou a spoločenskou tematikou. Ťažkým obdobím Cirkvi na Slovensku sa zaoberá napríklad jeho trojzväzkové dielo Od barbarskej noci, preložené bolo do viacerých jazykov. Veľká časť diel kardinála Korca počas bývalého režimu vyšla v samizdatoch.

Smútočný katafalk s ostatkami Jána Chryzostoma kardinála Korca na Nitrianskom hrade.

Smútočný katafalk s ostatkami Jána Chryzostoma kardinála Korca na Nitrianskom hrade.

Foto: P. Zimen


Vytlačiť