Pohraničná stráž a ochrana štátnych hraníc
"Na zabezpečenie pokojnej výstavby socializmu v našej vlasti treba účinne chrániť štátne hranice pred prenikaním všetkých nepriateľov tábora pokroku a mieru. Ochrana štátnych hraníc je preto povinnosťou každého občana." (§ 1. Zákon č. 69/1951 o ochrane štátnych hraníc.)
Hliadka PS, december 1967. Foto: TASR
Príslušníci Dunajskej pohraničnej stráže s členmi oddielu mladých strážcov hraníc, október 1978.
Foto: TASR
V celom Československu sa rozdelila štátna hranica podľa stupňa dôležitosti ochrany: I. pásmo: úseky hranice so štátmi, ktoré nemali charakter "ľudovodemokratického zriadenia"; išlo o Nemecko a Rakúsko.
V roku 1950 sa urobilo dôležité rozhodnutie, ktoré znamenalo, že systém ochrany štátnej hranice bude kopírovať sovietsky model dôsledného vojenského stráženia štátnej hranice.
Kontrolný pás pred drôtenou zátarasou na zachytenie stôp “narušiteľov“. Foto: Peter KRUG
V pozadí vysoká pozorovateľňa a kovové zábrany proti prenikaniu ťažkých vozidiel. Foto: Peter Krug
Vysoká pri Morave, pozorovateľňa.
Foto: Vendelín Nerád
Vysoká pri Morave, drôtená zátarasa.
Foto: Vendelín Nerád
Slovensko-rakúsky úsek hranice strážil 11. bratislavský pohraničný oddiel MNB, od roku 1952 premenovaný na 11. bratislavskú pohraničnú brigádu MNB.
Cesta na Devín, december 1989. Foto: Peter Krug
Medzi najnehumánnejšie spôsoby zastavovania utečencov patrili mínové polia v teréne na hranici, nástražné výbušné systémy vyrábané pohraničníkmi podľa podaných zlepšovacích návrhov a používanie elektro-drôtenej zátarasy, ktorá bola podľa niektorých zdrojov pod napätím 5000 až 6000 voltov, čo v mnohých prípadoch stačilo na usmrtenie utečenca.
“Narušiteľ“ po zásahu elektrickým prúdom na elektrodrôtenom zátarase. Zdroj: ÚPN
“Narušiteľ“ po zásahu elektrickým prúdom na elektrodrôtenom zátarase. Zdroj: ÚPN
V súlade so zmenou článku 4. Ústavy ČSSR bol Rozkazom ministra vnútra ČSSR č.24 zo dňa 12. 2. 1990 zrušený politický aparát na Hlavnej správe Pohraničnej stráže a Ochrany štátnych hraníc na na všetkých stupňoch. V súvislosti so zmenou v koncepcii zabezpečovania ochrany štátnych hraníc bola Rozkazom ministra vnútra ČSFR dňom 31. 12. 1990 zrušená 11. brigáda Pohraničnej stráže. K tomuto dňu sa uzavrela kapitola dejín 11. pohraničnej brigády Bratislava, ktorá strážila slovensko-rakúsky úsek hranice od roku 1951 do roku 1990. Tým istým rozkazom bola od 1. 1. 1991 zriadená na ochranu hranice s Rakúskom Správa ochrany štátnych hraníc Bratislava.
Autor textu: Lubomir Morbacher
Koniec Železnej opony. Na snímke vľavo je sídlisko Petržalka, uprostred narušená ženijná stena, 8. december 1989. Foto: TASR