Pietne akty a živá diskusia k Nežnej revolúcii v rámci Festivalu slobody

V rámci III. ročníka Festivalu slobody pokračoval Ústav pamäti národa v podujatiach konaných pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu a spomienky na udalosti 17. novembra 1989. Pri príležitosti 24. výročia študentského pochodu zo 16. novembra 1989 sa stretli zástupcovia Ústavu pamäti národa, Univerzity Komenského a študentov 15. novembra 2013 pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí.
V príhovoroch ocenili predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák a prorektor Univerzity Komenského pre študijné veci doc. RNDr. Ján Pekár, PhD. odvahu a vystúpenie študentov, ktorým dali príklad aj ostatným obyvateľom vtedajšieho Československa, aby sa nebáli 17. novembra 1989 vyjsť do ulíc a urýchliť tak pád totalitného komunistického režimu.
15. novembra v podvečerných hodinách zaplnili priestory Poľského inštitútu v Bratislave účastníci živej diskusie k 17.novembru 1989.
S Jánom Čarnogurským, Jánom Budajom a Jurajom Marušiakom mali možnosť diskutovať a vymieňať si názory nielen na udalosti tých dní, ale aj na ponovembrový vývoj až do súčasnosti. Kritické otázky a odpovede protagonistov Nežnej revolúcie boli odmeňované búrlivým potleskom svedčiacom o tom, že téma skončenia komunizmu na Slovensku je mimoriadne živá aj dnes v čase demokracie a slobody. Účastníkov privítal a pozdravil aj predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák a povzbudil ich zachovaniu živej pamäte národa na udalosti, ktoré odštartovali cestu k slobode.
Pietne spomienky spojené s kladením vencov pri pamätníku obetiam komunistického režimu na Ružinovskom cintoríne a pri pamätnej tabuli v budove Národnej rady SR v Bratislave sa uskutočnili 16. novembra 2013 aj za účasti prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ministra obrany Martina Glváča, predstaviteľov a zástupcov organizácií združujúcich účastníkov protikomunistického odboja, politických väzňov, predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka a širokej verejnosti.

Vytlačiť