Pietna spomienka na Jána Langoša
Predstavitelia a zamestnanci ÚPN aj osobní priatelia a známi si v stredu 15. júna pripomenuli pamiatku Jána Langoša - disidenta, porevolučného ministra vnútra, poslanca a zakladateľa Ústavu pamäti národa. Pietna spomienka v deň 16. výročia jeho tragického úmrtia sa konala na Námestí SNP v Bratislave, kde je pred budovou, v ktorej v minulosti sídlil ústav, umiestnená busta Jána Langoša.
Okrem členov Správnej rady položili kvety k pamätníku aj zástupcovia Kresťanskodemokratického hnutia a prostredníctvom svojho zástupcu aj poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann. Jána Langoša si uctili tiež Dcéry politických väzňov.
Ján Langoš sa v období komunizmu podieľal na tvorbe kultúrno-občianskych samizdatov a stal sa jednou z kľúčových osobností slovenského disentu v 80. rokoch. Zapojil sa do revolučného diania koncom roku 1989, bol aktívny v hnutí Verejnosť proti násiliu a po páde komunistického režimu sa ako federálny minister vnútra zaslúžil o zrušenie Štátnej bezpečnosti. Jeho práca a boj proti totalitným režimom vyvrcholili schválením Zákona o pamäti národa v roku 2002 a vytvorením Ústavu pamäti národa, ktorého prvým predsedom sa aj stal.
Predseda Správnej rady ÚPN Ján Pálffy a podpredseníčka SpR ÚPN Marína Zavacká počas pietnej spomienky na Jána Langoša
Veniec za Kresťanskodemokratické hnutie položil k pamätníku Marián Čaučík
Pietna spomienka na Jána Langoša
Predseda Správnej rady ÚPN Ján Pálffy počas príhovoru
Pietna spomienka na Jána Langoša
František Mikloško, disident a priateľ Jána Langoša, počas príhovoru
Zhromaždeniu sa prihovoril aj Milan Novotný, jeden z účastníkov študentského pochodu 16. novembra 1989
Pietna spomienka na Jána Langoša
Foto: Andrea Púčiková, ÚPN
Aktualizované: 16.06.2022
Vytlačiť Tweet