Logo

Otvorenie výstavy Freedom Express v Bratislave

Vernisáž putovnej výstavy v rámci medzinárodného projektu Freedom Express s podtitulom „Cesty k prelomu. Stredná a východná Európa" sa 9. novembra 2015 uskutočnila v Bratislave na Námestí M.R.Štefánika. Neoficiálne tak bol odštartovaný V. ročník multižánrového medzinárodného Festivalu slobody organizovaného Ústavom pamäti národa pri príležitosti spomienky na udalosti novembra 89 a Dňa boja za slobodu a demokraciu, ktoré viedli k pádu totalitného komunistického režimu.

Výstavu, ktorá potrvá do 21. novembra, pripravila Európska sieť Pamäť a Solidarita k vlaňajšiemu 25. výročiu pádu komunizmu. Bola inštalovaná vo viacerých európskych metropolách, Berlíne, Varšave, Bruseli, Bukurešti, Budapešti a Viedni. Na jej otvorení sa zúčastnili podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ, riaditeľ medzinárodnej siete Pamäť a Solidarita Jan Rydel, predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák, predstavitelia diplomatického zboru na Slovensku, zástupcovia Bratislavského kraja a organizácií bývalých politických väzňov. V úvodných príhovoroch sa účastníkom vernisáže prihovorili viacerí z hostí a diplomati jednotlivých krajín tkzv. bývalého východného bloku. Ján Figeľ vo svojom príhovore ocenil výstavu a okrem iného povedal: "Sloboda je vzácny dar a vážia si ju najmä tí, ktorí ju nemajú. Polovica sveta dnes nemá v plnom zmysle občiansku a náboženskú slobodu. Výstava pripomína aj náš zápas za slobodu a demokraciu pred vyše 25 rokmi a hovorí aj o polstoročí, ktoré bolo obdobím strachu a neslobody," Jan Rydel priblížil obsah výstavy, ktorá dokumentuje procesy vedúce k rozdeleniu Európy od roku 1939 a rôzne cesty k slobode nadobudnutej v roku 1989 v krajinách strednej a východnej Európy. Uvádza hlavné udalosti, ktoré tieto krajiny spájali či rozdeľovali. "Je to naše hlavné podujatie k rozprúdeniu diskusie o histórii 20. storočia. Súčasť vzdelávacej európskej kampane Freedom Express. Mladí to nezažili, treba im to pripomínať," povedal Jan Rydel.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák označil výstavu za súčasť Festivalu slobody, ktorá tematicky vhodne zapadá do jeho rámca a jej umiestnenie na Námestí M. R. Štefánika pri obchodnom centre, kde chodieva veľa mladých ľudí nie je náhodné. Dokumentuje život v totalite a boj za slobodu, o ktorú sa zaslúžili najmä politickí väzni a státisíce obyčajných ľudí. Jednotlivé časti expozície sú venované slobode slova a prejavu, slobode náboženského vyznania a presvedčenia, ekonomickej slobode a ďalším témam, ktoré odhaľujú rôzne podoby a tváre neslobody a cesty k slobode. Výstava ponúka možnosť listovania v dobových novinách, spoznávanie kľúčových osobností a udalosti spojených s bojom totalitným režimom. Je obohatená o audiovideo prezentácie a sprievodné tlačené materiály. Spolupráca ÚPN s medzinárodnou sieťou Pamäť a Solidarita na príprave výstavy a projekte Freedom Expres je jedným z praktických vyjadrení aktívneho členstva Slovenskej republiky v tejto sieti, kde ju zastupuje práve ÚPN. Finančné prostriedky, ktorými sa podieľa aj Slovensko na chode siete sú tak efektívne využívané v procese zachovania pamäti národa pre súčasnú aj budúce generácie, zvlášť tú mladú.

Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.

Prof. Jan Rydel - predseda riadiaceho výboru ENRS.

Na slávnostnom otvorení výstavy boli prítomné politické špičky, ako aj zástupcovia diplomatického zboru.

Podpredseda NR SR Ján Fígeľ pri svojom prejave.

Podpredseda NR SR Ján Fígeľ s prof. Janom Rydelksym, predsedom riadiaceho výboru ENRS vo Varšave.

Veľvyslankyňa ČR v SR Lýdia Klausová v priateľskom rozhovore s predsedom Správnej rady ÚPN Ondrejom Krajňákom.

Výstava Freedom Express v bratislavskej Eurovei.

Foto: Tibor Ujlacký, ÚPN

Vytlačiť