Oslavy 76. výročia SNP v Kunerade

Pod záštitou ministra obrany SR a predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja sa už 22. augusta 2020 uskutočnili oslavy 76. výročia Slovenského národného povstania v Kunerade.

Oslavám dopoludnia predchádzal turistický prechod Cesty padlých hrdinov vedený vojakmi. Slávnostný program sa začal o 14.00 hodine odhalením obnoveného pamätníka SNP v Kunerade v areáli Kuneradského zámku. Pásku spoločne prestrihli podpredsedovia NR SR Milan Laurenčík a Gábor Grendel, minister obrany SR Jaroslav Naď a predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

K novozrekonštruovanému pomníku položili vence a pamiatku povstalcov a SNP si uctili početné delegácie zástupcov štátu, veľvyslanectiev, samospráv, zahraničných partnerov, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Svazu bojovníků za svobodu Ostrava, za účasti a asistencie 5. pluku špeciálneho určenia Žilina. S príhovormi vystúpili podpredseda NR SR G. Grendel, minister obrany J. Naď, predsedníčka ŽSK E. Jurinová, zástupca britskej ambasády Andrew Wells a starostka obce Kunerad a poslankyňa NR SR Monika Kavecká. Nasledovali štátna hymna so salvami a krátka ekumenická pobožnosť.

Podujatie zorganizované OZ AKURAD a obcou Kunerad malo bohatý kultúrny program s vystúpeniami folklórnych skupín, prezentáciou obcí Rajeckej doliny, remeselnými trhmi a komentovanou prehliadkou Kuneradského zámku. Za ÚPN si uctil pamiatku Povstania a odkazu povstalcov položením venca k pamätníku SNP v Kunerade Ján Endrődi.

Príslušníci 5. pluku špeciálneho určenia a účastníci osláv SNP


Slávnostné odhalenie Pamätníka SNP v Kunerade


Minister obrany SR Jaroslav Naď


Zástupcovia SZPB a Svazu bojovníků za svobodu Ostrava


Podpredseda NR SR Gábor Grendel počas príhovoru


Organizátorka podujatia, predsedníčka OZ AKURAD Petra Dubeňová


Pamätník SNP v Kunerade

Foto: OZ AKURADVytlačiť