Logo

Nové knihy o dobe neslobody

Ústav pamäti národa v rámci svojho poslania upozorňuje na publikácie, z vydavateľstva Aspekt, ktoré sú umeleckou výpoveďou o dobe neslobody. Jednotlivé tituly si môžete objednať na www.aspekt.sk.

Irena Brežná: Na slepačích krídlach

Obrázok obálky

Autorka žijúca vo Švajčiarsku píše svoje súkromné dejiny z Trenčína 50. rokov. Spomienky na detstvo filtruje cez poučene naivistický pohľad, rafinovane zarámovaný kontextom životnej skúsenosti zrelej ženy, ktorej nechýba zmysel pre humor, ba až satiru. „Páči sa mi ostať ležať a byť mŕtva, keď som sa obetovala za druhých. Škoda, že je už po vojne aj po Veľkej revolúcii a naši proletári sú slobodní. Všetko dôležité je vykonané, teraz už len musíme byť šťastní, a to je strašne ťažké.“

Cena: 6.95 €

Slavenka Drakulić: Myš v Múzeu komunizmu a iné životy pod psa

Obrázok obálky

Myš, pes a mačka rozprávajú tri príbehy, ktoré nepatria k tomu najhrôzostrašnejšiemu, čo sa v tejto časti sveta počas komunistickej totality udialo. A predsa prinášajú momentky približujúce reálny socializmus nielen pamätníkom, ale najmä mladším generáciám: Múzeum škaredých vecí v Prahe z čias, keď nebolo dostať toaletný papier a v hlave všetci nosili vyšetrovaciu miestnosť. Tisíce túlavých psov v Bukurešti, ktorým paradoxne dal kedysi slobodu diktátor. Generálova mačka, čo nie je len odborníčkou na duševné zdravie svojho pána, ale i na ozdravné vyrovnávanie sa s minulosťou v Poľsku.

Cena: 5.50 €

Jana Juráňová: Orodovnice

Obrázok obálky

Druhé vydanie románu o strate - nielen historickej – pamäti sa začína nevydarenou rodinnou oslavou a končí pohrebom. Medzitým sa odvíja bohato vrstvený obraz, ktorý postupne košatie z rozprávania Ruženy, Kláry a Eleny - žien, ktoré sa s Dejinami, (Slovenským štátom, komunizmom i ich pokračovaním) dostávajú do kontaktu len sprostredkovane, keď treba prepísať texty disidentov alebo naservírovať pohostenie pre hostí na biskupskom úrade. Publikácia bola nominovaná na Cenu Anasoft litera, získala Cenu Bibliotéky.

Cena: 6.31 €

Vytlačiť