Nová služba pre verejnosť: Vyhľadávač v evidenciách bezpečnostných zložiek bývalej ČSSR

Platforma európskej pamäti a svedomia a Centrum pre dokumentáciu totalitných režimov spustili novú službu – súhrny vyhľadávač v doteraz existujúcich on-line evidenciách osôb, ktoré viedli komunistické bezpečnostné zložky Československa. Vyhľadávač je dostupný na adrese projektu www.ibadatelna.cz / www.communiststatesecurity.eu a zahŕňa osem on-line zdrojov z Českej i Slovenskej republiky.

Nová, užívateľsky prívetivejšia služba ponúka na jednom mieste agregátor on-line evidenčných údajov bezpečnostných zložiek niekdajšej Československej (socialistickej) republiky (1948 – 1989). Integrovaný systém umožňuje vyhľadávanie informácií o osobách a objektoch z verejne dostupných databáz (osem evidencií) vzťahujúcich sa k obdobiu komunistického totalitného režimu. Ucelená komfortná služba odstraňuje súčasnú roztrieštenosť týchto informačných zdrojov. Užívateľ sa dostane ku všetkým relevantným výstupom z dostupných odkazov a prostredníctvom nich k zväzkovej a spisovej agende záujmových osôb bývalej Štátnej bezpečnosti a príslušníkov bezpečnostných zložiek. Konkrétne zachované archívne materiály sú dostupné v príslušných archívoch, teda v Archíve bezpečnostných zložiek v Prahe a v Archíve Ústavu pamäti národa v Bratislave.

Projekt vznikol v spolupráci s Ústavom pamäti národa a s podporou nadácie Konrad Adenauer Stiftung, Nadácie Jána Langoša a Estónskeho veľvyslanectva v Českej republike.

Tlačovú správu vydala Platforma európskej pamäti a svedomia. Ústav pamäti národa je jej členom.

tisková sprava 9.10.2017

Vytlačiť