Logo

Na spomienkových podujatiach v Bratislave k pádu komunizmu v novembri 89

17. november 2015 sa niesol v znamení mnohých spomienkových akcií - pri pamätníkoch, v kostoloch, aj na námestiach. Zúčastnil sa ich aj predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák. Pamätník popravených a umučených politických väzňov komunizmu na cintoríne v bratislavskom Ružinove bol jedným z prvých miest, kde si ľudia pripomenuli udalosti spred roku 1989. Popri predstaviteľoch a členoch organizácií zastupujúcich politických väzňov a účastníkov protikomunistického odboja sa naj zúčastnili aj predstavitelia verejného života.

Medzi tými, ktorí položili svoj veniec k pamätníku a prihovorili sa počas spomienkového stretnutia bol aj Ondrej Krajňák, ktorí prítomným okrem iného povedal: „Som presvedčený, že hlas hýbateľov revolúcie by nebolo počuť, keby ich slová neboli podopreté aj skutkami. Keby za nimi nestáli davy mučeníkov. V bývalom Československu bolo až 250 000 politických väzňov. Mnohí z nich prežili svoje najmladšie roky v táboroch nútených prác, či PTP. V rámci akcie "B" bolo veľa slovenských rodín vysťahovaných ďaleko od svojich domovov, do českého pohraničia. Pri úteku cez železnú oponu bolo zastrelených až 400 osôb. Boli to prevažne ľudia v produktívnom veku, otcovia rodín, študenti, umelci, robotníci aj intelektuáli. Slováci, Nemci, Poliaci, pre ktorých sloboda mala väčšiu cenu, ako život v neslobode. To sú tí neznámi hrdinovia, ktorým sa v živote nepodarilo vybudovať kariéru. Naopak, stali sa nežiaducimi, najmä keď žiadajú nápravu. Aby bývalým príslušníkom ŠtB boli odobraté výsluhové dôchodky za obdobie, kedy prenasledovali. Pred mesiacom im a ich deťom boli pozastavené zľavy na Bratislavskej MHD, ktoré doteraz bývalí primátori Bratislavy s veľkým rešpektom akceptovali. Pamäť človeka býva krátka. Je známe, že nedávno na východnom Slovensku v obci Krajné postavili čelnému predstaviteľovi KSČ V. Biľakovi pamätník. Odporcovia bývalého režimu ho poškodili. V tejto súvislosti boli podané dve trestné oznámenia. Prvé podali zástupcovia mesta, pre poškodenie pamätníka. Druhé podali jeho odporcovia. Napriek tomu obvinenie bolo vznesené iba proti tým, ktorí bustu poškodili. Aj preto je ÚPN rozhodnutý obdobie neslobody pripomínať. Aj naďalej bude dôsledne hájiť pravdu o našej minulosti pred tvrdeniami, ktoré bagatelizujú činnosť zločineckého komunistického režimu, ktoré spochybňujú pôsobenie zločineckej organizácie ŠtB a z jej zväzkov robia trhací kalendár" uzavrel Krajňák.

Spoločne si obete komunizmu uctili a na pád komunizmu spomínali aj pri pamätníku Brána slobody v bratislavskom Devíne, kde sa 17. novembra uskutočnila pietna spomienka za účasti najvyšších predstaviteľov štátu prezidenta republiky Andreja Kisku, predsedu NR SR Petra Pelegríniho, podpredsedov NR SR Jána Figeľa a Eriky Jurinovej, predsedu KPVS Antona Srholca, zástupcov diplomatického zboru a ďalších hostí. Podujatie sa začalo položením vencov za asistencie vojenskej hudby a čestnej stráže. Predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák spomínal na tých, ktorí pri ceste za slobodou zaplatili najdrahším, vlastným životom. „Stojíme pred bránou, ktorá sa stala symbolom slobody. Brána je spomienkou na časy, kedy sme iba túžili po slobode a závideli tým na druhej strane Dunaja. Je spomienkou na železnú oponu, ktorá 40 rokov rozdeľovala Európu na dva tábory. Z jej vnútornej strany nám padne do oči cca 400 mien. Mená tých, pre ktorých sloboda mala cenu života. V kauze zastrelení na hraniciach ÚPN podal na Generálnu prokuratúru až 42 podnetov. Podania neboli úspešne. Z GP sme dostali odpoveď, že skutok sa stal v súlade s vtedy platnými zákonmi.

V programe Festivalu slobody sme mali zaradené aj divadelné predstavenie - Slyšení, v ktorom Adolf Eichman, tzv. architekt židovského holokaustu na svoju obhajobu povedal, že plnil iba rozkazy. Že on osobne nikdy nikoho nezabil. Neviem si pomôcť, ale v jeho slovách a vo vyjadrení GP som objavil istú analógiu. Že pohraničníci strieľali tiež iba v súlade s vtedy platnými zákonmi. Zločiny proti ľudskosti nemôžu byť premlčané. Obávam sa, že stanovisko GP je dôsledkom chýbajúcej reformy justície. Ostáva veriť, že obete železnej opony sa stanú pre nastupujúce generácie mementom. Lebo sloboda a demokracia sú hodnoty uložené v krehkých nádobách. A je iba na nás, či ich uchováme."

Vytlačiť