Logo

Na Jakubovom námestí v Bratislave si uctili obete komunistického režimu

Niekdajší politickí väzni, zástupcovia Ústavu pamäti národa či predstavitelia bratislavského Starého Mesta vzdali 25. februára 2019 pri pamätníku na Jakubovom námestí úctu obetiam tohto totalitného režimu. Spoločne si tak pripomenuli 71. výročie komunistického prevratu, po ktorom v Československu nasledovalo štyridsať rokov totality.

"Rozsudky smrti, tisíce politických procesov, rodín vyhnaných zo svojich domovov, ale aj nespočetné množstvo zničených snov, premrhaného ľudského potenciálu spolu s rozkladom hodnotového systému a morálky – to sú reálne výsledky viac ako štyridsaťročnej vlády komunistického režimu, ktoré do značnej miery ovplyvňujú našu spoločnosť ešte aj dnes," povedal vo svojom príhovore zúčastneným podpredseda Správnej rady ÚPN Ján Pálffy. "Z utrpenia prenasledovaných však vzišlo aj veľké množstvo nasledovania hodných príkladov ľudskej odvahy, obetavosti a statočnosti, ktoré môžu byť inšpiráciou nielen pre nás ale aj pre nasledujúce generácie." Ján Pálffy tiež uistil, že Ústav pamäti národa bude robiť všetko pre to, aby sa nezabudlo na skutočnú podobu komunistického režimu a jeho obete a aby sa nevinne trpiacim dostalo primeranej satisfakcie za roky príkoria.

Predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner pripomenul viacerých politických väzňov, ktorí zomreli začiatkom tohto roka: "Odchody politických väzňov do večnosti nás podnecujú k tomu, aby sme čo najviac využili ich prítomnosť medzi nami, zaznamenali ich spomienky a pomohli im, aby mohli aspoň dôstojne dožiť svoj život. Je tu možno posledná generácia, ktorá má možnosť stretnúť politického väzňa." Dodal, že mnohí politickí väzni túžia práve po niečom, čo nestojí žiadne peniaze – po ospravedlnení, a vyjadril vďaku všetkým inštitúciám, ktoré im povedali "Prepáčte" a takto ich morálne rehabilitovali.

Predseda združenia Politickí väzni – Zväz protikomunistického odboja Ján Litecký Šveda kritizoval skreslené vyzdvihovanie komunistickej totality: "Toto všetko hovoríme nielen preto, aby sme podržali v pamäti verejnosti spomienku na nezmyselný režim a jeho obete. Robíme tak hlavne preto, aby k niečomu takému, čo sme tu zažívali za čias „budovania socializmu" už nikdy nedošlo. Aby sme upozornili na konkrétnosti, aj aby sme ukázali na to, že zločiny sa nedajú len tak ľahko zamiesť pod koberec."

Disident a spoluorganizátor Sviečkovej manifestácie František Mikloško vyzdvihol utrpenie 70-tisíc politických väzňov a jedinečnosť príbehu každého z nich a poukázal na skutočnosť, že postkomunistické krajiny doteraz neodovzdali skúsenosť obetí západnej spoločnosti. Úctu obetiam komunizmu vzdala vo svojom príhovore aj starostka bratislavského Starého Mesta Zuzana Aufrichtová, ktorá pripomenula, že úlohou a zodpovednosťou našej generácie je ukázať mladým, aké ľahké je stratiť slobodu a nahradiť ju neslobodou.

Účastníci na záver pietnej spomienky položili k pamätníku obetiam vence a zapálili sviečky.

Pietna spomienka na Jakubovom námestí v Bratislave

Pietna spomienka na Jakubovom námestí v Bratislave

Pamätník obetiam komunizmu na Jakubovom námestí v Bratislave

Pamätník obetiam komunizmu na Jakubovom námestí v Bratislave

Podpredseda Správnej rady ÚPN počas spomienky

Podpredseda Správnej rady ÚPN počas spomienky

Zástupcovia Konfederácie politických väzňov Slovenska počas spomienky

Zástupcovia Konfederácie politických väzňov Slovenska počas spomienky

Predseda združenia Politický väzni – Zväz protikomunistického odboja Ján Litecký Šveda počas príhovoru k zúčastneným

Predseda združenia Politický väzni – Zväz protikomunistického odboja Ján Litecký Šveda počas príhovoru k zúčastneným

Foto: Andrea Púčiková, ÚPN

Vytlačiť