Logo

Na interaktívnej mape pamätníkov obetiam komunizmu pribudli ďalšie miesta

Webstránku www.pamatniky.sk spustil Ústav pamäti národa k 30. výročiu Nežnej revolúcie v novembri 2019, v uplynulých dňoch na mape pribudli ďalšie desiatky pietnych miest. V súčasnosti tak zobrazuje 338 miest, ktoré pripomínajú útlak obyvateľstva komunistickým režimom.

Príbehy obetí nespravodlivo prenasledovaných komunistickým režimom je potrebné stále pripomínať, keďže hrozí, že spoločnosť, ktorá zabudne na svoju históriu, si ju bude musieť zopakovať. Dokumentačno-vzdelávací projekt pamatniky.sk preto ponúka interaktívnu mapu Slovenska s vyznačeným pamätníkmi, pamätnými tabuľami, sochami, bustami a podobnými pamätnými miestami, ktoré pripomínajú obete komunistickej totality. Webstránku spustil Ústav pamäti národa k 30. výročiu Nežnej revolúcie v novembri 2019, v uplynulých dňoch
na mape pribudli ďalšie desiatky pietnych miest. V súčasnosti tak zobrazuje 338 miest, ktoré pripomínajú útlak obyvateľstva komunistickým režimom.

Každé pamätné miesto je zaradené do kategórie ako napríklad prenasledovanie cirkví, vojenské tábory nútenej práce a pomocné technické prápory, obete Železnej opony a podobne, a je doplnené o historické fakty a kontext.

Mapa je nielen dokumentáciou pietnych miest, ale aj vzdelávacím nástrojom vhodným pre učiteľov dejepisu či rodičov, využiteľným počas exkurzií a výletov.

Ďalšie pamätné miesta budú na mape postupne pribúdať, preto uvítame informácie o nových pamätných tabuliach či dobové fotografie viažuce sa na konkrétne miesta zo súkromných archívov. Pozývame teda aj návštevníkov stránky a širokú verejnosť k zdieľaniu a zaslaniu fotografií pamätných miest.

Ústav pamäti národa pripravil projekt pamatniky.sk v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska a Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky.

Obrázok: Náhľad na aktualizovanú mapu pamätníkov

Náhľad na aktualizovanú mapu pamätníkov


Obrázok: Náhľad na konkrétnu kategóriu pamätníkov

Náhľad na konkrétnu kategóriu pamätníkov


Obrázok: Náhľad na konkrétny pamätník na mape

Náhľad na konkrétny pamätník na mape


Vytlačiť