Logo

Medzinárodná online konferencia o praktikách a predchádzaní dezinformáciám bude dostupná pre verejnosť

Popieranie holokaustu, existencie sovietskeho systému pracovných táborov či paktu Molotov-Ribbentrop alebo vedomé šírenie neprávd a poloprávd v kontexte predvolebných kampaní - to je niekoľko príkladov dezinformácií, ktoré slúžia ako nástroj politickej moci, ale s vývojom digitálnych médií dosiahli novú úroveň. Práve dezinformáciám v pamäťovej politike, ich cieľom a možnostiam, ako predchádzať manipulácii historických skutočností, sa bude venovať online konferencia Disinformation in Memory Politics: Practices and Ways of Prevention.

Podujatie sa bude konať od 11. do 13. mája 2021. O problematike dezinformácií budú diskutovať historici, odborníci na komunikáciu a politické vedy z Českej republiky, Estónska, Nemecka, Maďarska, Poľska, Rumunska, Ruska, Slovenska či Spojených štátov amerických. Za Ústav pamäti národa sa zúčastní člen Správnej rady a riaditeľ Ústavu sociálnej antropológie na Univerzite Komenského Juraj Buzalka. Konferencia je otvorená pre verejnosť a bude naživo vysielaná na Facebooku a YouTube, rokovacím jazykom bude angličtina. Na YouTube bude dostupná na https://cutt.ly/disinformation-yt-playlist.

Konferencia poukáže na potrebu zintenzívniť spoluprácu medzi odborníkmi pri obrane historických aj súčasných faktov proti výzvam zo strany politickej propagandy. Po plenárnej diskusii o teoretických a etických prístupoch k pravde a dezinformáciám bude nasledovať šesť panelových diskusií na konkrétnejšie témy vrátane kontroverzií ohľadom spomínania na režimy Adolfa Hitlera a Josifa Stalina, úlohy konšpiračných teórií v populistickej politike či manipulácie dejín ako nástroja zahraničnej politiky súčasného Ruska. Záverečné diskusie sa zamerajú na hodnotenie stratégií boja proti dezinformáciám a všeobecné odporúčania, ako im predchádzať v oblasti pamäťovej politiky.

Konferenciu organizuje Európska sieť Pamäť a solidarita (European Network Remembrance and Solidarity) spolu s College of Communication and Public Relations at the National University of Political Studies and Public Administration a National Institute for the Study of Totalitarianism, ktoré sídlia v rumunskej Bukurešti.

Európska sieť Pamäť a solidarita pripravila vzdelávací materiál No to Disinformation!, ktorý je dostupný na webovej stránke projektu Hi-Story Lessons (https://hi-storylessons.eu/no-todisinformation/). Materiál, ktorý je zameraný na vzdelávanie starších žiakov, pomáha učiteľom a žiakom spoznať nedávne dezinformačné kampane a ukázať, ako overovať informácie dostupné na sociálnych sieťach a internete.

Vytlačiť