Logo

Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu

Výstava v Univerzitnej knižnici v Bratislave, 9. – 29. novembra 2018

Aké boli každodenné skúsenosti zachránených, ako Zita Kurzová, žena, ktorá prežila holokaust, a záchrancov, ako Spravodlivý medzi národmi Joseph Jaksy, počas druhej svetovej vojny? Nová výstava, ktorá sa uskutoční v Bratislave, stavia vedľa seba tieto dva osobitné, ale navzájom prepletené pohľady. Putovná výstava, ktorá je spoločnou iniciatívou Európskej siete Pamäť a Solidarita, Múzea histórie poľských Židov POLIN (Varšava) a Pamätníka tichých hrdinov (Berlín), ukazuje osobné príbehy tých, ktorí prežili holokaust, a ich záchrancov z desiatich krajín v širšom historickom kontexte. Jej oficiálne otvorenie sa bude konať v Univerzitnej knižnici 9. novembra.

Genocída Židov vo vojnou rozorvanej Európe si vyžiadala milióny životov. Tvárou v tvár tragickému osudu Židov čelilo miestne obyvateľstvo krajín okupovaných Nemcami spolu s niektorými obyčajnými Nemcami ťažkej situácii, o ktorej pravdepodobne nikdy neuvažovali: Ako reagovať na takéto masové zverstvo? Hoci sa odpovede na túto otázku veľmi líšili, iba málo z nich ponúklo pomoc ľuďom, ktorí sa snažili prežiť.

Výstava "Medzi životom a smrťou, príbehy záchrany počas holokaustu", ktorá pôvodne uvádzala výpovede z deviatich európskych krajín (Chorvátska, Dánska, Francúzska, Nemecka, Maďarska, Litvy, Holandska, Poľska a Ukrajiny) bude teraz doplnená svedectvami zo Slovenska. Prvým bude príbeh lekára Josepha Jaksyho, ktorý bol odhalený, až keď mal 90 rokov. Hoci každodenne liečil nacistických dôstojníkov a činiteľov, súčasne pomáhal prežiť mnohým ľuďom tak, že vystavoval pre nich falošné lekárske osvedčenia. Zároveň sa zapájal do činností podzemného odboja. Druhým bude výpoveď Zity Kurzovej, ktorú museli jej rodičia ponechať v starostlivosti iných ľudí, keď bola malým dieťaťom, pretože to bol jediný spôsob, ako mohla mať šancu na záchranu. Podarilo sa jej prežiť vďaka pomoci rodiny Rehákovcov, v dome ktorých našla úkryt do konca vojny.

Výstava zdôrazňuje zložitosť ľudských vzťahov v extrémnych situáciách tým, že načrtáva príbehy tých, ktorí prežili, spolu s príbehmi ich záchrancov. Tieto svedectvá sa uvádzajú aj oproti širšiemu historickému pozadiu s cieľom lepšie pochopiť možnosti Židov prežiť a možnosti tých, ktorí poskytovali pomoc.

Výstava "Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu" bude otvorená od 6. do 29. novembra v Univerzitnej knižnici v Bratislave ako súčasť Festivalu slobody. Oficiálne otvorenie výstavy sa uskutoční 9. novembra o 16:00 hod. v Univerzitnej knižnici. Začne sa úvodným slovom prof. Jana Rydela, poľského koordinátora v ENRS. Účastníkom sa prihovorí aj podpredseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ján Pálffy, a generálna riaditeľka Univerzitnej knižnice v Bratislave Silvia Stasselová. Na slávnosti budú prítomní aj autori výstavy, Dr. Martyna Grądzka-Rejaková (ENRS) a Klára Jacklová (Múzeum POLIN).

Výstava bola pripravená pre Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu v roku 2018 a mala svoju premiéru v januári v Európskej komisii v Bruseli. Ďalšia prezentácia bola v Amsterdame v Castrum Peregrini. Bratislava je treťou zastávkou na jej putovaní po Európe.

"Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu"

Vernisáž: Piatok 9. novembra o 16:00 hod.
Otvorená: 6. – 9. novembra 2018
Adresa: Ventúrska 11, 814 17 Bratislava, Slovensko
+421 2/204 661 11

Kontakt:
Joanna Orłoś, E-mail joanna.orlos@enrs.eu

Po prezentácii v Bratislave sa výstava "Medzi životom a smrťou. Príbehy záchrany počas holokaustu" uskutoční v nasledujúcom roku v ďalších európskych mestách.


Vytlačiť