Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Festival slobody sa začína 11. novembra 2019

Hrané a dokumentárne filmy, diskusie, divadelné predstavenie či výstava aj desaťročia po páde totality pripomenú, aká vzácna je sloboda a ako sa pred tridsiatimi rokmi rodila. Festival slobody, multižánrové medzinárodné podujatie, ktoré pripomína a analyzuje obdobie neslobody na Slovensku, sa tento rok bude konať od 11. do 17. novembra v Bratislave.

Keďže si pripomíname 30. výročie Nežnej revolúcie, budú tieto udalosti aj hlavnou témou deviateho ročníka festivalu, no podujatie priblíži aj obdobie normalizácie či obete Železnej opony. Hlavnými hosťami budú osobnosti, ktoré sa aktívne podieľali na udalostiach novembra 1989.


Prvé dni Festivalu slobody budú patriť filmovej prehliadke v kine Lumière a dvom veľkým večerným diskusiám, ktoré sa uskutočnia v rámci medzinárodnej konferencie Annus mirabilis 1989 a Slovensko. Od totality k demokracii. Prvá diskusia sa zameria sa na pád komunistických režimov v krajinách bývalého sovietskeho bloku, druhá prinesie pohľad priamych aktérov novembrových udalostí.

Súčasťou programu bude spomienka na pochod bratislavských študentov zo 16. novembra 1989, ktorí v predvečer Dňa študentstva žiadali reformy a viac slobody, divadelné predstavenie Audiencia, ktoré napísal disident a porevolučný prezident Václav Havel, či medzinárodný koncert Protestsongy – Hlas slobody v Strednej Európe.

V nedeľu 17. novembra si na podujatí Víkend zatvorených hraníc pripomenie symbolické uzavretie hranice na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi obdobie, keď bola Európa rozdelená na dva bloky, a podujatie vyvrcholí spomienkou na obete Železnej opony a pochod Ahoj, Európa.

Deviaty ročník Festivalu slobody doplnia viaceré výstavy: Prísne strážené hranice ukážu výstavy Železná opona v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi a tiež Pocta slobode na hrade Devín.

Pád komunistického režimu priblíži výstava veľkorozmerných fotografií novembrových udalostí v Bratislave a Košiciach Vtedy na východe, vtedy na západe v bratislavskom Kine Lumière, výstava Sametová/Nežná na Nádvorí sv. Juraja Primaciálneho paláca a interaktívna výstava N89. Cesta k slobode na Bratislavskom hrade, ktorá vznikla v spolupráci so Slovenským národným múzeom.

Na väčšinu podujatí je vstup voľný. Viac informácií o podujatiach, čase a mieste konania je k dispozícii na www.festivalslobody.sk.

Prvý dopoludňajší blok pre študentov v kine Lumière

Prvý dopoludňajší blok pre študentov v kine Lumière

Prvý dopoludňajší blok pre študentov v kine Lumière

Prvý dopoludňajší blok pre študentov v kine Lumière

Foto: Andrea Púčiková, ÚPN

Vytlačiť