Festival slobody pokračoval medzinárodnou filmovou prehliadkou a debatami

Dokumenty, hrané filmy a diskusie – tak pokračoval druhý deň Festivalu slobody. Počas druhého dopoludňajšieho bloku si bratislavskí stredoškoláci pozreli dokumentárny film Stopy v snehu spojený s diskusiou s historikom ÚPN Petrom Jašekom. Blok pre študentov pokračoval premietaním krátkeho dokumentu Sound in the Silence 2017, ktorý zachytáva, ako študenti z viacerých európskych krajín spoločne s lektormi-umelcami spoznávajú históriu ženského koncentračného tábora Ravensbrück, ako sa historické fakty dotýkajú ich vnútra a ako ich premieňajú a reflektujú v spoločných umeleckých výstupoch. Dopoludňajší program uzavrel hraný film Úkryt v ZOO o rodine, ktorá vo varšavskej zoologickej záhrade počas holokaustu ukryla tristo prenasledovaných židovských utečencov z gheta.

Verejnosť mohla v utorok v kine Lumière vidieť štyri filmy: Už spomínaný dokument Sound in the Silence 2017 doplnila diskusia so zástupkyňami Európskej siete Pamäť a solidarita Joannou Orłoś a Weronikou Kann, po ňom nasledovalo premietanie filmu Posledná z prvého transportu. O dokumente, ktorý rozpráva príbeh Hildy Hraboveckej, slovenského židovského dievčaťa vyvezeného v prvom transporte z Popradu do koncentračného tábora Auschwitz, prišiel s divákmi diskutovať aj jeho autor, francúzsky režisér Daniel Friedmann.

Účasť režiséra Roberta Kirchhoffa a jeho osobný náhľad dopĺňal aj premietanie filmu o rómskom holokauste v Európe Diera v hlave. O prenasledovaní a mučení Rómov počas druhej svetovej vojny sa dlhé roky hovorí veľmi málo, hoci má tisíce obetí. Film aj diskusia sprítomnili spomienky tých, ktorí toto utrpenie prežili vo veľmi mladom veku v rôznych európskych krajinách. Filmový blok uzavrel francúzsko-poľský film Agnus Dei o rehoľných sestrách, ktoré sa musia vyrovnať s následkami krutostí a znásilnení spáchaných na nich prechádzajúcou sovietskou armádou.

V stredu 8. novembra o 16:00 sa začne v Poľskom inštitúte na Námestí SNP prednáška poľského prokurátora Wojciecha Pardyaka o vyšetrovaní usmrtení poľských občanov na československo-rakúskej hranici v období komunistického režimu. Po prezentácii bude nasledovať premietanie dokumentárneho filmu Poľsko hľadá svojich hrdinov a diskusia o tom, ako sa poľská spoločnosť vyrovnáva s totalitnou minulosťou.

V kine Lumière bude v stredu večer posledný blok medzinárodnej filmovej prehliadky a premietať sa budú filmy Jeden nemecký život, Odrazy a Sibírsky denník.

Vo štvrtok 9. novembra je pre návštevníkov Festivalu slobody pripravený Hlas slobody – koncert pesničkárov dvoch generácií. Koncert sa začne o 18:00 v Divadle Malá scéna STU a vystúpia na ňom Kristína Prekopová, Peter Janků, Trojka Zuzany Homolovej, Dagmar Andrtová-Voňková, Katarína Koščová a Daniel Špiner a skupina Longital.

Premietanie pre študentov v kine Lumière

Diskusia počas bloku pre študentov

Diskusia počas bloku pre študentov

Debata po filme Sound in the Silence 2017, hovorí zástupkyňa Európskej siete Pamäť a solidarita Weronika Kann

Po premietaní filmu Posledná z prvého transportu diskutoval s návštevníkmi jeho autor Daniel Friedmann

Autor filmu Posledná z prvého transportu Daniel Friedmann

Diskusia po dokumente Posledná z prvého transportu

Premietania filmu Diera v hlave sa zúčastnili aj jeho režisér Robert Kirchhoff (vpravo) a kameraman Juraj Chlupík

Diskusia k filmu Diera v hlave

Foto: Iva Durkáčová

Vytlačiť