Na hlavnú stránku Ústavu pamäti národa

Festival slobody 2016

Ústav pamäti národa organizoval v dňoch 8. - 20. novembra 2016 multižánrový medzinárodný festival, ktorým si už po šiesty krát pripomína a zároveň aj analyzuje obdobie neslobody na Slovensku. Počas festivalu si bolo možné pozrieť množstvo zaujímavých filmov, výstav, divadelných predstavení, zúčastniť sa rôznych diskusií a mnohých ďalších podujatí. Vyvrcholením festivalu bolo oceňovanie osobností, ktoré sa podieľali na boji proti totalite. Záštitu nad festivalom prevzal minister kultúry SR Marek Maďarič.

Filmová prehliadka

V utorok 8. 11. 2016 sa už od rána premietali pre základné a stredné školy filmy o prenasledovaných v období neslobody. Následne mohli žiaci a študenti diskutovať na dané témy. Hlavným bodom programu v prvý deň festivalu bolo jeho slávnostné otvorenie v kine Lumiére s moderátorom Milanom Markovičom za hojnej účasti publika. Po vystúpení organizátorov a hostí bol premietnutý film Učiteľka z obdobia normalizácie v roku 1983, ktorý popisuje manipulatívne praktiky učiteľky s rodinami žiakov a celým svojím okolím.

Na ďalší deň, v stredu 9. 11. 2016, boli o. i. hlavnými bodmi programu predovšetkým dokumentárny film Zločin a beztrestnosť, ktorý priniesol unikátny rozhovor s Bélom Biszkom, bývalým komunistickým vrcholovým politikom, spoluzodpovedným za krvavé potlačenie maďarskej revolúcie v roku 1956. Premietanie bolo spojené s prednáškou a diskusiou na tému Maďarsko – vyrovnávanie sa s totalitnou minulosťou. Večerný program bol ukončený oscarovým historickým filmom Saulov syn, ktorý mení tradičné zobrazovanie témy holokaustu.

Štvrtkový (10. 11. 2016) program pokračoval premietaním filmov a podvečer aj veľmi silným diskusným večerom na tému Atentát na Jána Pavla II. – fakty a otvorené otázky. Andrzej Grajewski hovoril o dôkazoch napojenia atentátnika Aliho Agcu na tajné služby komunistického Bulharska a o podozrení z organizovania akcie sovietskou KGB, hoci priame dôkazy sa tu nájsť nepodarilo, aj kvôli uzavretým sovietskym archívom. Pavol Jakubčin priblížil, ako bol atentát vnímaný v Československu.

Po diskusii si bolo možné tiež pozrieť zaujímavý dokument Červená armáda, ktorý podáva príbeh najúspešnejšieho zoskupenia hokejovej histórie – o tíme Červená armáda - prostredníctvom jej dlhoročného kapitána Slava Fetisova a jeho spoluhráčov z legendárnej prvej pätorky armádneho klubu CSKA Moskva, ktorá sa stala symbolom najväčšej slávy sovietskeho hokeja. V časoch studenej vojny bol ľadový hokej jedným z pilierov sovietskej propagandy, symbolom komunistickej dominancie. Autor Gabe Polsky sa ale vo svojom mimoriadnom dokumentárnom filme venuje aj odvrátenej strane úspechu – vojenskému režimu, ktorému boli hráči podriadení. Príbeh pokračuje rozkladom tímu a prvými zámorskými angažmánmi týchto hokejových legiend, ktoré odkryli kultúrnu priepasť medzi veľmocami, a presahuje až do čias dnešného Ruska.

Spomienka na pochod študentov

Piatok 11. 11. 2016 bol veľmi bohatý na rôzne aktivity v rámci festivalu slobody. Program sme začali spomienkou na pochod študentov 16. novembra 1989. O týchto udalostiach diskutovali účastníci pochodu Radoslav Števčík, starosta Starého Mesta, Ján Budaj, bývalý disident, a Ondrej Krajňák, predseda Správnej rady ÚPN. V rámci diskusie sme si pozreli aj niekoľko zachovaných videoukážok z pochodu. Následne sme už tradične položili vence k pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského venovanú tomuto dňu.

Ďalej program pokračoval diskusiou na tému: „Prečo hrubá čiara alebo čo ešte ukrývajú archívy bezpečnostných zložiek?", kde boli hosťami Dr. Gergő Bendegúz Cseh (ABTL, Maďarsko), Mgr. Svetlana Ptáčníková (ABS, Česká republika) a PaedDr., ThDr. Ondrej Krajňák, PhD. (ÚPN, Slovensko), moderátorom bol Patrik Dubovský (ÚPN).

Deň vyvrcholil úžasným divadelným predstavením Cigánsky boxer (v podaní Filipa Tellera) o príbehu profesionálneho rómskeho boxera, ktorý v nacistickom Nemecku síce získal titul majstra v poloťažkej váhe, ale pre jeho pôvod mu bol neskôr odobratý. V roku 1943 bol zavraždený vo Wittenberge, pobočnom tábore koncentračného tábora Neuengamme. Po predstavení nasledovala diskusia s jeho tvorcami.

Výstava

Prvý víkendový deň, v sobotu 12. novembra, sme na Šafárikovom námestí otvorili medzinárodnú výstavu „Communism – la belle epoque", ktorú nám sprostredkoval Ústav národnej pamäti z Poľska. Výstava sa venovala 70. rokom 20. storočia v Bulharsku, Československu, Maďarsku, v Nemeckej demokratickej republike, v Poľsku a Rumunsku, ktoré boli obdobím víťazstva tzv. reálneho socializmu. Život kontrolovala tajná polícia, a hoci ľudia väčšinou nepoznali život v inom svete, zdalo sa, že sú s režimom zmierení.

Rekonštrukcia súdneho procesu

Vrcholom sobotného večera bola prvotriedne zvládnutá rekonštrukcia politického monsterprocesu „Stříteský a spol." z októbra 1950. F. A. Stříteský bol rešpektovaným rektorom piaristického kolégia v Litomyšli, spolu so študentmi prejavoval nesúhlas s nedemokratickým vývojom po februári '48, čím si vyslúžili pozornosť Štátnej bezpečnosti. Výsledkom bolo obvinenie 24 osôb „zo spolčovania sa navzájom i s inými osobami za účelom zničenia alebo rozvrátenia ľudovo-demokratického zriadenia zaručeného ústavou". Ôsmim obžalovaným hrozil trest smrti, nakoniec sa rozsudky pohybovali medzi polročným odňatím slobody až po 25 rokov (rektor Stříteský). Predstavenie pripravili študenti a absolventi Právnickej fakulty Univerzity Karlovy v Prahe pod vedením Mgr. Jana Řeřichu a v odbornej gescii prof. JUDr. Jana Kuklíka, dekana PF UK. Ďakujeme za skvelý zážitok a veľké obohatenie!

Ocenenia

V nedeľu 13. novembra sme v Moyzesovej sieni slávnostne odovzdali Ceny Ústavu pamäti národa a pamätné medaily Ústavu pamäti národa bojovníkom proti nacizmu a komunizmu. Záštitu nad podujatím prevzal rektor Univerzity Komenského Karol Mičieta, oceňovanie moderoval Štefan Bučko. Na Slovensku žije veľa vzácnych osobností, zoznam tých, ktorých sme tento rok ocenili, aj krátke informácie o nich si podrobnejšie môžete pozrieť na stránkach časopisu Pamäť národa.

Festival slobody bol prítomný na celom Slovensku, a to prostredníctvom Slovenskej televízie, kde si mohli diváci pozrieť náš dokumentárny film STOPY V SNEHU. Film z produkcie ÚPN uviedli v rámci spomienky na Nežnú revolúciu. Vo filme vystupujú mnohí ľudia, ktorí toho pre našu krajinu a pre našu kultúru urobili veľa, no tak ako boli nenápadní vtedy, zostali nenápadní aj dnes. Ide o dokumentárny film o pašovaní literatúry v období neslobody. Komunistický režim v Československu neumožňoval občanom slobodný prístup k informáciám. Len v 50. rokoch bolo v Československu zlikvidovaných okolo 28 miliónov kníh, mnoho autorov bolo zakázaných a zriadená bola cenzúra. Film mapuje nielen samotné pašovanie, ale aj tlačenie kníh, samizdatov a ich distribúciu. Ústredným motívom je príbeh troch kamarátov, ktorí sa zapojili do pašovania literatúry cez hory. V roku 1983 boli zatknutí, uväznení a následne odsúdení. Súdny proces vyvolal protest verejnosti a na medzinárodnom poli sa ich zastal aj americký prezident Ronald Reagan. Film objasňuje motivácie ľudí, ktorí nezištne riskovali vlastnú slobodu, aby napomohli k vnútornej slobode ostatných.

Cena pre S. Caneva

Festival slobody pokračoval vo štvrtok 17. novembra v divadle Malá scéna STU vernisážou výstavy scénických výtvarníkov bratov Daubravovcov. Potom nasledovala diskusia „Ideály revolúcie a realita" s bulharským spisovateľom a scenáristom Stefanom Canevom, Jánom Budajom a jeho hosťami. V rámci diskusie udelil Ústav pamäti národa Stefanovi Canevovi ocenenie Ústavu pamäti národa. Svojou prítomnosťou nás poctila a predniesla laudatio mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Bulharskej republiky Margarita Ganeva. Večer zavŕšilo divadelné predstavenie Stefana Caneva „Panna Jana a Čajka", ktorého ústrednou témou bol umelec a jeho svedomie.

Víkend zatvorených hraníc

Počas nasledujúceho víkendu (18. – 20. novembra) sme symbolicky uzatvorili hranice na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi, ktorý ponad rieku Moravu spája slovenské a rakúske územie. Pripomenuli sme si tak dobu, kedy boli hranice zatvorené. V piatok sme na most osadili umelú zátarasu a v nedeľu sme ju slávnostne odstránili. Podujatie sprevádzal kultúrny program aj s hudobnou skupinou Longital, prečítali sme text „Několik vět" Charty 77 a so sviečkami sme vykročili za slobodou a symbolicky sme si tak pripomenuli pád Železnej opony. Týmto sa ukončila bratislavská časť tohtoročného Festivalu slobody.

Festival slobody v Púchove a Bardejove

Festival sa následne presunul do regiónov, konkrétne do miest Púchov (štvrtok 1. decembra) a Bardejov (piatok 2. decembra). Ako už v Bratislave, tak aj v regiónoch bol dopoludňajší program určený študentom základných a stredných škôl. Popoludnie a večer boli otvorené pre verejnosť. V tieto dni sme premietali filmy pripomínajúce obdobie neslobody, po ktorých nechýbali plodné diskusie.

Všetkým spolupracovníkom a účastníkom úctivo ďakujeme a vážime si, že sme spoločne mohli takto osláviť hodnotu slobody, ktorú dnes máme.

Fotografie a viac o Festivale slobody nájdete na stránke www.festivalslobody.sk


Otvorenie festivalu.

Otvorenie festivalu.

Diskusia so študentmi.

Diskusia so študentmi.

Maďarský inštitút - Csaba Gy. Kiss.

Maďarský inštitút - Csaba Gy. Kiss.

Uvedenie filmu Saulov syn.

Uvedenie filmu Saulov syn.

Diskusia o atentáte na Jána Pavla II - Andrzej Grajewski.

Diskusia o atentáte na Jána Pavla II - Andrzej Grajewski.

Diskusia Prečo hrubá čiara.

Diskusia Prečo hrubá čiara.

Spomienka na pochod študentov 16.11.1989 - tabula.

Otvorenie výstavy Communism la belle epoque.

Otvorenie výstavy Communism la belle epoque.

Rekonštrukcia politického procesu.

Rekonštrukcia politického procesu.

Udeľovanie cien ÚPN.

Udeľovanie cien ÚPN.

Udeľovanie cien ÚPN.

Udeľovanie cien ÚPN.

Foto: L. Obšitník, S. Ďurechová, E. Novák, ÚPN

Aktualizované: 13.01.2017

Vytlačiť