Festival slobody 2013 - pozvánka

Ústav pamäti národa pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu a spomienky na udalosti 17. novembra 1989 pripravil III. ročník Festivalu slobody, ktorý sa uskutoční v dňoch 12. - 17. novembra 2013. Cieľom festivalu je pripomenutie si obdobia neslobody a komunistického režimu, uctenie si pamiatky obetí komunizmu, a ocenenie účastníkov a osobností protikomunistického odboja.
Konanie festivalu je jednou z foriem a nástrojov na budovanie živej pamäti národa, čo je jednou z hlavných úloh Ústavu pamäti národa popri jeho poslaní dokumentovať obdobia neslobody a zločiny fašizmu a komunizmu. Festival je určený pre všetky kategórie, od mládeže, až po najstaršiu generáciu. Aby sa nezabudlo, aby sa pripomínalo, aby sa už nikdy nezopakovalo. Navyše pre mladých ľudí, ako zdroj informácií a vedomostí o jednom z historických období, ktoré aj keď neprežili, mali by poznať.

Programové aktivity festivalu sú v tomto roku oproti minulým ročníkom popri filmovej prehliadke obohatené o diskusie, otvorenie Múzea 17. novembra, pietne a spomienkové akty, slávnostné akty oceňovania účastníkov a osobností protikomunistického odboja primátorom hlavného mesta SR Bratislavy a Ústavom pamäti národa, ale aj slávnostnú sv. omšu celebrovanú ordinárom OS a OZ SR Mons. Františkom Rábekom v Dóme sv. Martina za obete komunizmu.

Počas filmovej prehliadky bude v dňoch 12. - 14. novembra 2013 v Dome kultúry Zrkadlový háj premietnutých 11 dokumentárnych filmových snímok a 4 dramatické filmové snímky s tematikou obdobia neslobody a komunistického režimu. Po skončení projekcií v dopoludňajších hodinách sa uskutočnia diskusie s filmovými tvorcami, historikmi a účastníkmi protikomunistického odboja. Nad filmovou prehliadkou festivalu prevzal záštitu minister kultúry SR Marek Maďarič. Vstup na všetky predstavenia je voľný.

Pri príležitosti 24. výročia študentského pochodu zo 16. novembra 1989 sa stretnú zástupcovia Ústavu pamäti národa, Univerzity Komenského a študentov 15. novembra 2013 pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí.
Pietna spomienka spojená s kladením vencov pri pamätníku obetiam komunistického režimu na Ružinovskom cintoríne a pietna spomienka spojená s kladením vencov pri pamätnej tabuli v budove Národnej rady SR sa uskutočnia 16. novembra 2013.

Diskusný večer Ústavu pamäti národa sa bude konať 15. novembra 2013 v priestoroch Poľského inštitútu na Námestí SNP. Témou diskusného večera budú udalosti novembra 1989 (Nežná revolúcia). Vstup je voľný. Diskutovať budú Ján Budaj, Ján Čarnogurský, Juraj Marušiak, Filip Vagač.

Vytlačiť