Logo

Fašizmu treba postaviť hrádzu, povedal premiér pri spomienke na Krvavú nedeľu 1945

Postaviť veľkú hrádzu a zomknúť sa bez ohľadu na politickú orientáciu - tak by mala podľa predsedu vlády Roberta Fica slovenská spoločnosť zareagovať na rozšírenie sympatií s fašizmom a politikmi, ktorí k nemu inklinujú. Občania tak podľa neho môžu urobiť už v tohtoročných voľbách do vyšších územných celkov.

„Niektorí hovoria, že na Slovensku sa nám plazí fašizmus. On sa neplazí, on tu je. Máme ho zastúpený v Národnej rade SR a stačí, ak sa pozrieme na vyjadrenia týchto ľudí. On sa neplazí, on tu je. V zelených tričkách chodí po vlakoch a hovorí o nejakom poriadku a pritom len šíri ideológiu, v mene ktorej sa tu 21. januára 1945 vraždilo," zdôraznil. Takmer stopäťdesiat ľudí totiž nemeckí nacisti a kolaboranti pred 72 rokmi popravili preto, lebo pomáhali partizánom v ich boji proti fašizmu. Po vraždení obce vypálili.

Robert Fico poukázal aj na to, že práve v obciach, ktoré tieto vojnové zločiny zasiahli, získala vo vlaňajších parlamentných voľbách sedemnásť a takmer šesť percent hlasov práve extrémistická Ľudová strana Naše Slovensko Mariana Kotlebu

Radikálne myšlienky sa však neobjavujú iba medzi politikmi - podľa premiéra si stačí otvoriť sociálne siete, kde je možné nájsť výzvy na vešanie či strieľanie alebo vznikajú zoznamy zradcov, ktorých treba vyvraždiť.

Predseda vlády poďakoval starostom Kľaku aj Ostrého Grúňa, že udržiavajú tradíciu a pripomínajú udalosti, ktoré sú dôležité pre oživenie historickej pamäte - len tak totiž môžeme prežiť v súčasnom rozkolísanom svete.

Masaker v Kľakovskej doline sa považuje za najbrutálnejší vojnový zločin, ktorý bol spáchaný na území Slovenska.

Foto: Radovan Stoklasa, TASR

Vytlačiť