Logo

Extrémistov - či pravicových, či ľavicových - sa treba obávať

Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák sa vo štvrtok, 15. septembra, zúčastnil národnej púte v Šaštíne pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie. Tohoročnej púte sa za príjemného počasia zúčastnilo až okolo 35 tisíc pútnikov. Povzbudivá bola aj účasť verejných činiteľov. Prítomný bol prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, bývalý prezident Ivan Gašparovič, viacerí členovia parlamentu, vlády a taktiež predstavitelia regionálnej a miestnej samosprávy.

Hlavným celebrantom a kazateľom bol košický arcibiskup Bernard Bober. V kázni upozornil na niektoré negatívne a nebezpečné trendy v našej spoločnosti, najmä vytláčanie kresťanstva na okraj spoločenského života a relativizáciu rodiny ako prirodzeného celoživotného spoločenstva jedného muža a jednej ženy.

Pre agendu ÚPN je osobitne relevantná časť, v ktorej sa arcibiskup zmieňuje o extrémizme. Extrémisti ale sú v našej spoločnosti, okrem pravicových, už aj ľavicoví. Extrémistov sa treba obávať. Vernosť Božiemu Slovu nám nikdy nesmie dovoliť, aby sme ako kresťania boli vtiahnutí do násilia a nenávisti, či už voči cudzincom, alebo ináč zmýšľajúcim. Ježišov príkaz lásky nás zaväzuje milovať všetkých ako plnohodnotné ľudské osoby: ináč veriacich, ináč konajúcich, homosexuálov, tých, čo nám neprajú, a dokonca i nepriateľov."

Aj tieto myšlienky, ktoré na tohoročnej národnej púti v Šaštíne pripomenul košický arcibiskup, nepriamo poukazujú na dôležitú úlohu Ústavu pamäti národa, ktorého úlohou je občanom ukazovať, aké zlá zapríčinil v našej histórii extrémizmus – tak ľavicový ako aj pravicový.


Slávnostná sv. omša na národnej púti v Šaštíne.

Slávnostná sv. omša na národnej púti v Šaštíne.

Foto: Pavol Kossey, ÚPN

Vytlačiť