Logo

Expres slobody na rakúsko-slovenskej hranici zažil nečakanú drámu

Vo večerných hodinách 7. septembra 2014 zažili pasažieri medzinárodného Expresu slobody idúcom po trase z Gdansku, cez Bratislavu, Budapešť, Temešvár, Prahu a Berlín na slovensko-rakúskom hraničnom priechode Berg nečakanú drámu v podobe zákroku komunistickej Pohraničnej stráže a Colnej správy, ktorá na prechode kontrolovala, prehliadala a zaisťovala ľudí, ktorí sa snažili prekročiť našu štátnu hranicu. Nešlo však o skutočnosť, ale len o ukážku toho, čo sa na hraniciach vtedajšieho socialistického a kapitalistického bloku počas existencie Železnej opony odohrávalo veľmi často. Vernú inscenáciu prechodu Železnej opony na hraničnom priechode Berg pri Bratislave pripravila rekonštrukčná skupina Klubu histórie polície, armády a silových zložiek. 

Tak privítali na Slovensku účastníkov medzinárodnej kampane organizovanej Európskou sieťou Pamäť a Solidarita (European Network Remembrance and Solidarity), v rámci ktorej 20 mladých historikov, novinárov a umelcov cestuje po stopách prelomového roku 1989 po viacerých európskych krajinách. Cestujúci Expresu slobody sa na druhý deň 8. septembra 2014 ocitli v Bratislave na Námestí SNP na miestach, kde sa rúcal komunizmus v bývalom Československu. V Poľskom inštitúte ich privítal predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák s príhovorom, v ktorom impoprial úspešnú realizáciu kampane a bohaté reflexie aj zo Slovenska, ktoré použijú vo svojich prácach. Popri prezentácii dobových fotografií dokumentujúcich tému Nežnej revolúcie na Slovensku od ich autora Jána Lorincza, sa mladí historici stretli aj s jedným z tribúnov Nežnej revolúcie Jánom Budajom, ktorý im priblížil udalosti roka 1989. 

V podvečerných hodinách absolvovali cestujúci z Expresu slobody pôvodom z Nemecka, Českej republiky, Poľska, Slovenska, Rumunska, Ukrajiny, Kostariky, Maďarska, Moldavska a Veľkej Británie workshop s umelcom Michalom Murínom a stretnutie s poprednými slovenskými výtvarníkmi Rudolfom Sikorom, Jozefom Jankovičom a Miroslavom Cipárom v bratislavskej Umelke, kde v roku 1989 spomenutí umelci pomáhali zakladať hnutie Verejnosť proti násiliu. Vypočuli si ich svedectvá a hodnotenia obdobia neslobody, ale aj udalostí súvisiacich s Nežnou revolúciou a zmenami, ktoré sa u nás udiali po páde komunizmu. Z nich zvlášť rezonovala myšlienka Rudolfa Sikoru: „Bol som slobodný napriek neslobode“ Cestujúci Expresu slobody opustili Slovensko a odcestovali do Prahy s množstvom dojmov, informácií a pohľadov, ktoré im umožnia porovnať rozdielnosť ciest stredoeurópskych národov k slobode a demokracii aj podľa našej skúsenosti.

Medzinárodný Expres slobody

Medzinárodný Expres slobody

Účastníci Expresu slobody a predseda Správnej rady ÚPN PaedDr. ThDr. Ondrej Krajňák, PhD.

Účastníci Expresu slobody a predseda Správnej rady ÚPN PaedDr. ThDr. Ondrej Krajňák, PhD. 

Vytlačiť