Diskusný večer ÚPN o udalostiach v Poľsku 1970 - Zmena termínu

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Udalosti v Poľsku v roku 1970 a ich ohlas. Z organizačno-personálnych dôvodov sme museli pristúpiť k zmene termínu podujatia. Podujatie bude vysielané on-line prostredníctvom youtube kanálu ÚPN vo štvrtok 11. marca 2021 od 17.00 hod.

Link na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=Rov_S0wTmH0

Koniec 60. rokov bol v znamení celospoločenských pohybov, ktoré podľa slov amerického politológa Marka Kurlanskeho „otriasli svetom". Dotklo sa to aj štátov na východ od železnej opony. A nebol to len známy rok 1968 v Československu, kedy snahy o demokratizáciu režimu ukončil v auguste vojenský zásah piatich štátov Varšavskej zmluvy. Hoci Poľsko patrilo k štátom, ktoré sa podieľali na intervencii proti Československu, situácia v krajine nebola ani zďaleka pokojná. Prejavilo sa to koncom roku 1970, kedy vo viacerých miestach na severe Poľska vypukli protesty proti zvyšovaniu cien základných potravín. Protesty, ktorých sa zúčastnili tisíce obyvateľov, boli brutálne potlačené a zásah si vyžiadal dokonca obete na ľudských životoch.

Aká bola situácia v Poľsku a v Československu koncom 60. rokov? Čo bolo hlavnou príčinou nepokojov, ktoré v Poľsku vypukli? Prečo bola reakcia režim taká brutálna? Aká bola odozva týchto udalostí na Slovensku? Na tieto a ďalšie otázky budú odpovedať historici dr. Grzegorz Majchrzak z poľského Ústavu národnej pamäti a Peter Jašek, PhD. z Ústavu pamäti národa.

pozvánka DV 2021-03-11

Vytlačiť