Logo

Diskusný večer Proces s Rudolfom Slánským a spol.

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Ako sa z mocných stali bezmocní. Proces s Rudolfom Slánským a spol. Podujatie sa bude konať v priestoroch Poľského inštitútu vo štvrtok 24. novembra 2022 od 17.00 hod.

Proces s Rudolfom Slánským a spol., známy aj pod označením Proces s vedením protištátneho sprisahaneckého centra, bol najväčším povojnovým politickým procesom s vedúcimi komunistickými funkcionármi nielen v Československu, ale aj v celom sovietskom bloku. Bol výrazne ovplyvnený záujmami Moskvy, pretože sa pripravoval za priamej účasti sovietskych bezpečnostných poradcov a jeho koncepcia vychádzala z potrieb zahraničnej politiky Sovietskeho zväzu. V efektne zinscenovanom súdnom procese, ktorý sa uskutočnil v dňoch 20. – 27. novembra 1952 v Prahe, bolo zo 14 obžalovaných až 11 odsúdených na trest smrti – okrem bývalého generálneho tajomníka KSČ sa medzi nimi nachádzal aj slovenský komunistický politik a spisovateľ Vladimír Clementis. Odsúdení k absolútnemu trestu boli 3. decembra 1952 - popravení vo väznici na Pankráci.

Ako komunisti hľadali nepriateľa v strane? Prečo to prišlo až po generálneho tajomníka? Ako sa tento proces dotkol Slovenska? Akú úlohu pri príprave procesu zohrali sovietski poradcovia? Súvisel výber obžalovaných s radikálnym zhoršením vzťahov medzi Sovietskym zväzom a Izraelom? Odpoveď na tieto a ďalšie otázky budú v diskusii hľadať historici Jan Kalous z Muzea paměti XX. století a Branislav Kinčok z Ústavu pamäti národa. Moderovať diskusiu bude historik Ústavu pamäti národa Peter Jašek. Súčasťou diskusie bude aj projekcia výpovede jedného z obžalovaných, Vladimíra Clementisa, počas súdneho pojednávania.

pozvánka na DV 2022-11-24

Vytlačiť