Logo

Diskusný večer Obete komunistického režimu

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Obete komunistického režimu. Podujatie sa bude konať v priestoroch Poľského inštitútu vo štvrtok 29. júna 2023 od 17.00 hod.

24. júna si pripomíname pamätný deň Slovenskej republiky – Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Slovenská spoločnosť tak morálne oceňuje ťažké životné osudy desaťtisícov občanov, trpiacich v období vlády komunistického režimu represiami, ktoré voči nim totalitný režim viedol. Stovky rozsudkov smrti, tisíce politických procesov sprevádzaných fyzickým mučením a psychickým zastrašovaním, desaťtisíce nespravodlivo odsúdených politických väzňov – to je tragický výsledok viac ako štyri desaťročia trvajúcej vlády komunistického režimu. Čo sa zrátať nedá, sú škody morálneho charakteru, s ktorými sa pokúšame vyrovnať dodnes, rovnako ako s nedoriešenou otázkou vyrovnania sa s touto epochou, vrátane dôsledného odškodnenia obetí režimu.

Čo vieme o obetiach komunistického režimu tri desaťročia po jeho páde? Bolo ich odškodnenie dostatočné? Rezonujú ich príbehy v spoločnosti? Majú ľudia o túto tému záujem? Čo môžeme urobiť preto, aby osudy a príbehy obetí komunistického režimu nezostali zabudnuté? Odpovede na tieto a ďalšie otázky budú v diskusii hľadať novinárka dlhodobo mapujúca osudy politických väzňov Soňa Gyarfášová (Rozhlas a televízia Slovenska), riaditeľ Múzea obetí komunizmu v Košiciach Pavol Hric a historik František Neupauer z Ústavu pamäti národa.

pozvánka na Diskusný večer Obete komunistického režimu

Vytlačiť