Logo

Diskusný večer Mníchov 1938 a Slovensko

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Mníchov 1938 a Slovensko. Podujatie sa bude konať vo štvrtok 28. septembra 2023 o 17.00 hod. v priestoroch Poľského inštitútu v Bratislave, Nám. SNP č. 27.

V noci z 29. na 30. septembra 1938 podpísali predstavitelia štyroch európskych mocností – Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska – dohodu, ktorá neznamenala len zásadnú revíziu parížskych mierových zmlúv z rokov 1919 – 1920, ale fakticky aj koniec prvej Československej republiky. Jej zástupcovia neboli k rokovaniam v Mníchove prizvaní. Dohoda štyroch európskych veľmocí znamenala ustúpenie požiadavkám nacistického diktátora Adolfa Hitlera, ktorému veľmoci odsúhlasili pripojenie sudetských území k Nemecku. Aj napriek tomu, že vtedajší britský premiér Neville Chamberlain po jej podpise hovoril, že zabezpečí „mier pre našu dobu", dohoda v konečnom dôsledku urýchlila cestu k druhej svetovej vojne. Mala svoje závažné dôsledky aj pre Slovensko – tak zahraničnopolitické, ako aj vnútropolitické.

Čo predchádzalo rokovaniam v Mníchove? Ako sa zmenila politická a geopolitická mapa Európy? Aké dôsledky vyplynuli z mníchovského verdiktu pre Slovensko? O týchto a ďalších otázkach budú diskutovať historici Martin Posch (Historický ústav SAV) a Tomáš Klubert (Ústav pamäti národa).

pozvánka na Diskusný večer Mníchov 1938 a Slovensko

Obrázok: pozvánka na Diskusný večer Mníchov 1938 a Slovensko

Vytlačiť