Logo

Diskusný večer Medzi augustom a aprílom. Počiatky normalizácie na Slovensku (1968 – 1969)

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Medzi augustom a aprílom. Počiatky normalizácie na Slovensku (1968 – 1969). Podujatie sa bude konať v priestoroch Poľského inštitútu vo štvrtok 21. marca 2024 od 17.00 hod.

21. august 1968 bol míľnikom dejín komunistického režimu na Slovensku. Okupácia krajiny vojskami Varšavskej zmluvy jasne signalizovala, že nádeje reformovať socializmus a dať mu ľudskú tvár boli len ilúziou. Vojenská akcia, po ktorej československá delegácia prijala ešte v auguste na rokovaniach v Moskve fakticky kapitulantské podmienky, odštartovala proces „normalizácie" spoločnosti. V praxi išlo o postupné odstránenie demokratizačných reforiem roku 1968. Proces nástupu „normalizácie" a jej podobu rámcovali zásadné udalosti prvých ôsmych pookupačných mesiacov, ktoré boli na jednej strane bohaté na rôzne formy občianskych protestov proti okupácii krajiny, na druhej strane ale aj na prejavy postupne sa rozširujúcej rezignácie a hľadanie cesty najmenšieho odporu. Nástup „normalizácie" vyvrcholil vzostupom Gustáva Husáka do pozície najmocnejšieho muža v štáte, keď využil nepokoje počas tzv. hokejového týždňa a v polovici apríla 1969 sa stal prvým tajomníkom Ústredného výboru KSČ.

S čím sa vrátila československá delegácia z rokovaní v Moskve? Ako prebiehal mimoriadny zjazd KSS koncom augusta? Kedy prišlo k rušeniu prvých reforiem socializmu s ľudskou tvárou? Ako sa vyvíjal proces federalizácie spoločného štátu v tieni okupačných vojsk? Ktoré protesty najviac rezonovali v spoločnosti? Kde sú korene Husákovho vzostupu a Dubčekovho pádu? Odpovede na tieto a ďalšie otázky budú v diskusii hľadať historici Ústavu pamäti národa Josef Halla, Ph.D. a Peter Jašek, PhD.

Obrázok: pozvánka na Diskusný večer Medzi augustom a aprílom. Počiatky normalizácie na Slovensku (1968 – 1969)

Obrázok: pozvánka na Diskusný večer Medzi augustom a aprílom. Počiatky normalizácie na Slovensku (1968 – 1969)

Vytlačiť