Logo

Diskusný večer Marec 1953 na Slovensku a v Poľsku

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Marec 1953 na Slovensku a v Poľsku. Podujatie sa bude konať v priestoroch Poľského inštitútu vo štvrtok 30. marca 2023 od 17.00 hod.

Sovietsky diktátor a jeden z najväčších zločincov v dejinách Josif Vissarionovič Stalin zomrel 5. marca 1953. Cesta do Moskvy na jeho pohreb sa stala osudnou aj pre ťažko chorého československého prezidenta Klementa Gottwalda, ktorý zomrel 14. marca 1953. Stalinovou smrťou sa skončilo najbrutálnejšie obdobie komunistickej vlády v Sovietskom zväze a v niektorých ďalších krajinách sovietskeho bloku, ktoré charakterizovali masové perzekúcie proti skutočným aj domnelým odporcom a prejavy kultu osobnosti komunistických vodcov, ktoré mali často groteskné formy.

Ako vyzeral v praxi kult osobnosti v Poľsku a ako v Československu? Ako vnímali občania smrť dvoch vedúcich postáv komunistických režimov v Sovietskom zväze a v Československu? Ako sa prejavil politický odmäk v Poľsku a ako v Československu? Odpovede na tieto otázky budú v diskusii hľadať historici dr. Mirosław Szumiło z Ústavu národnej pamäte vo Varšave a PhDr. Tomáš Klubert, PhD. z Ústavu pamäti národa.

Vytlačiť