Logo

Diskusný večer Ján Chryzostom kardinál Korec (1924 – 2015)

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Ján Chryzostom kardinál Korec (1924 – 2015). Podujatie sa bude konať v priestoroch Poľského inštitútu vo štvrtok 25. januára 2024 už o 16.30 hod.

Koncom januára si pripomenieme 100 rokov od narodenia jednej z najvýznamnejších osobností slovenskej katolíckej cirkvi v 20. storočí, Jána Chryzostoma kardinála Korca. Jeho životné osudy poznačili brutálne represie komunistického režimu voči katolíckej cirkvi na Slovensku, z ktorých mnohé zažil na vlastnej koži. Vo svojej literárnej tvorbe dal pomenovanie barbarskej noci z 13. na 14. apríla 1950, kedy komunistický režim fakticky likvidoval mužské rehole v Československu. Osudovú noc sám zažil na jezuitskom kolégiu v Trnave. V čase najbrutálnejších perzekúcií v 50. rokoch bol tajne vysvätený za biskupa vo veku 27 rokov. Ako tajne vysvätený biskup sa ani on nevyhol väzneniu – v roku 1960 bol odsúdený na trest 12 rokov väzenia. Prepustený bol až v roku 1968. Po okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy sa v období tzv. normalizácie stal jednou z hlavných postáv skrytej cirkvi.

Prečo bol práve on tajne vysvätený za biskupa v období najtvrdších perzekúcií? Aké boli jeho osudy v 50. rokoch? Za čo bol skutočne uväznený? Aký mal podiel na budovaní skrytej cirkvi v období tzv. normalizácie? Vieme už všetko o Korcovom životnom príbehu? Odpovede na tieto a ďalšie otázky budú v diskusii hľadať kňaz a publicista Mons. ThLic. Marián Gavenda, historici prof. PhDr. Róbert Letz, PhD. z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a František Neupauer, PhD. z Ústavu pamäti národa.


Obrázok: pozvánka na Diskusný večer Ján Chryzostom kardinál Korec (1924 – 2015)

Vytlačiť