Logo

Diskusný večer - Výnimočný stav v Poľsku v roku 1981

Ústav pamäti národa v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave vás v rámci cyklu DISKUSNÉ VEČERY ÚSTAVU PAMÄTI NÁRODA pozýva na diskusiu Výnimočný stav v Poľsku v roku 1981.

Podujatie bude bez účasti verejnosti vysielané zo záznamu prostredníctvom youtube kanálu ÚPN vo štvrtok 25. novembra 2021 od 17.00 hod.

Link: VÝNIMOČNÝ STAV V POĽSKU V ROKU 1981 - YouTube

Koniec 70. rokov 20. storočia sa niesol v znamení zostrenia medzinárodného napätia vo vzťahoch medzi komunistickým Východom a demokratickým Západom. V štátoch sovietskeho bloku však postupne narastali prejavy odporu proti vládnucim režimom. Pre poľský národ bola veľkým impulzom v boji za slobodu voľba kardinála Karola Wojtyłu za pápeža Jána Pavla II. v roku 1978. Nespokojnosť obyvateľstva umocňovala aj zložitá hospodárska situácia prejavujúca sa rastom cien základných komodít, vrátane potravín. Napätá situácia vyústila v roku 1980 do rozsiahlych nepokojov. Ich výsledkom bola čiastočná dohoda s vedením poľských komunistov, ktorej výsledkom bolo najmä ustanovenie nezávislého odborového hnutia Solidarita. Jeho popularita v Poľsku rýchlo rástla a postupne sa kvôli svojej masovej základni stalo lídrom protikomunistického hnutia. Poľské štátne vedenie napokon v decembri 1981 pristúpilo s cieľom zastaviť Solidaritu k drastickému kroku – predseda vlády a prvý tajomník Poľskej socialistickej robotníckej strany generál Jaruzelski pristúpil k vyhláseniu výnimočného stavu, ktorý sprevádzali potlačenie opozície a rozsiahle represie.

Aké príčiny viedli poľské vedeniek vyhláseniu výnimočného stavu v decembri 1981? Čo bolo hlavnou príčinou vzostupu Solidarity? Zabránilo vyhlásenie výnimočného stavu invázii sovietskych vojsk? Aká bola v tom čase situácia na Slovensku? Ako u nás rezonovali udalosti v Poľsku? Na tieto a ďalšie otázky budú odpovedať historici dr. Mirosław Szumiło z poľského Ústavu národnej pamäti a Patrik Dubovský, PhD. z Ústavu pamäti národa.

pozvánka na Diskusný večer 2021-11-25

Vytlačiť